Rzecz o DOMNIEMANIU NIEWINNOŚCI - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
4791
post-template-default,single,single-post,postid-4791,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Rzecz o DOMNIEMANIU NIEWINNOŚCI

Rzecz o DOMNIEMANIU NIEWINNOŚCI
Jacek Różycki

W związku ze sprawą Lecha Wałęsy naszła mnie dziś potrzeba dokonania krótkiej analizy prawnej przypadku.
Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r.:

„Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.”

Przypominam, że zasada domniemania niewinności sięga swymi korzeniami prawa rzymskiego. Nie wymyślił jej zatem z całą pewnością żaden komunista. Co do tego, czy mógł być to złodziej, nie mam pewności.
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, potwierdzoną rodzimym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego:
„ (…) postępowanie lustracyjne ma charakter penalny (posiada cechy mające silne konotacje karne).”
Proszę uprzejmie zostawić w spokoju Prezydenta Lecha Wałęsę. Obowiązuje DOMNIEMANIE NIEWINNOŚCI.
Postscriptum:
Postanowiłem zajrzeć do projektu konstytucji PiS z 2010 r. Chciałem sprawdzić, jak wygląda tam instytucja „DOMNIEMANIA NIEWINNOŚCI”. Znalazłem. Zgodnie z przepisem art. 49 ust. 1 tego projektu:

„Oskarżonego o popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary władze publiczne nie mogą uważać za winnego, dopóki wina nie zostanie mu udowodniona w trybie określonym w ustawie.”

Przerażający przepis. Przerażająca zmiana. Przerażający jest także ciąg dalszy tego artykułu. Cieszy jednak, że obecnie rządzący dostrzegli samą potrzebę konstytucyjnego uregulowania tej kwestii.
Ewentualne wnioski pozostawiam Państwu.