Rzeszów - solidarnie z szykanowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25632
post-template-default,single,single-post,postid-25632,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Rzeszów – solidarnie z szykanowanymi sędziami

W Rzeszowie odbyła się pikieta pod Sądem Okręgowym dla wsparcia szykanowanych sędziów.

W piątkowy grudniowy poranek my z rzeszowskiego KODu, koledzy i koleżanki z Uwaga Tu Obywatele, oraz kilkoro sympatyzujących mieszkańców ustawiliśmy pikietę wsparcia dla sędziów rzeszowskiego Sądu Okręgowego. Już od dawna nie tylko sędziowie Tuleya i Żurek podlegają represjom i karom dyscyplinarnym, ale dziesiątki sędziów w całym kraju. Represje nie są może aż tak drastyczne, jak wobec tamtych sędziów, niemniej każdy nacisk ze strony władzy na sędziów jest niedopuszczalny. Pięciorgu sędziów grożą postępowania dyscyplinarne, które nie wiadomo jak długo potrwają i czym się skończą.

Prezes rzeszowskiego sądu i członek nowej KRS Rafał Puchalski uruchomił wobec podległych mu sędziów represje za korzystne dla obywateli orzeczenia oparte na Konstytucji. To może być retorsja za to, że sędziowie pozwali go do sądu o dyskryminację. To jeden z bardziej znanych sędziów, który poszedł na współpracę z resortem ministra Ziobry. W efekcie sędziów zaczął ścigać rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry. Represje spadły na pięcioro sędziów rzeszowskiego Sądu Okręgowego. „Winą” sędziów jest to, że osobom wezwanym do sądu na rozprawy w charakterze świadka, przyznawali zwrot pełnych utraconych dochodów z powodu ich nieobecności w pracy.

Sytuację opisuje OKO.Press: TUTAJ 
Do nas, pikietujących obywateli dołączyli sędziowie z Sądu Okręgowego przed rozpoczęciem pracy. Jest to z ich strony na pewno akt odwagi, gdyż i za to mogą ich spotkać szykany.
Bądźmy solidarni z sędziami, gdyż – dziś sędziowie, jutro TY.
Irena Paterek
fot. Jolanta Słonina