Porozumienie dla Praworządności 07.12.2021 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25643
post-template-default,single,single-post,postid-25643,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Porozumienie dla Praworządności 07.12.2021

7 grudnia, przed Sądem Najwyższym odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele i przedstawicielki ruchów obywatelskich oraz 10 partii opozycji demokratycznej ogłosili rozpoczęcie wspólnych prac nad projektem ustawy przygotowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Ma ona przywrócić konstytucyjny i europejski porządek polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Oświadczenie:

My, przedstawiciele niżej podpisanych sił politycznych, niniejszym wyrażamy poparcie dla kierunków zmian prawnych przywracających w Polsce praworządność, zaproponowanych przez organizacje pozarządowe w Porozumieniu dla Praworządności.

Deklarujemy, że w toku dalszych prac koncepcyjnych i legislacyjnych ugrupowania będą zgłaszać szczegółowe rozwiązania, mieszczące się w ramach tych kierunków.

Jednocześnie wspólnie uznajemy przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” projekt ustawy regulujący to zagadnienie (udostępniony na stronie – www.iustitia.pl) za podstawę do dalszych prac legislacyjnych, których formułę wypracujemy wspólnie ze stroną społeczną.

Warszawa 07.12.2021

 

Nasze stowarzyszenie na konferencji reprezentowała Kinga Łozińska, wiceprzewodnicząca KOD:

„Komitet Obrony Demokracji przystępuje do Porozumienia z radością i pełnym przekonaniem, albowiem 6 lat walki o demokrację nauczyło nas, że po pierwsze – walka ma sens, a po drugie – aby zwyciężyć potrzebujemy sojuszników. Mamy różne korzenie, programy, agendy, marzenia, ale jednoczymy się w obronie państwa prawa, albowiem rozumiemy, że jakiekolwiek są nasze cele szczegółowe, nie osiągniemy ich bez przywrócenia praworządności”.

 

Kuba Karyś, przewodniczący KOD o podpisaniu wspólnego oświadczenia:
„Porozumienie dla praworządności stało się faktem.
Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy je umożliwili i dla wszystkich, którzy do niego przystąpili. To bardzo ważna chwila, ale również wielkie wyzwanie i jeszcze większe zobowiązanie oraz odpowiedzialność. Ten kamień węgielny jest podstawą fundamentów wspólnoty, którą mozolnie budować nam przyjdzie. Bądźmy uważni, bądźmy cierpliwi, bądźmy elastyczni, bo na tę wspólnotę wszyscy czekają, a Polska na nią po prostu zasługuje.
Jestem przekonany, że to dopiero początek.
Nie wolno nam tego zepsuć”.

 

Transmisja z konferencji prasowej TUTAJ

Magdalena Bielska
fot. Porozumienie dla Praworządności