9. Krajowy Zjazd Delegatów KOD - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24757
post-template-default,single,single-post,postid-24757,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

9. Krajowy Zjazd Delegatów KOD

24-26 września 2021 roku w ośrodku konferencyjnym w Falentach odbył się 9. Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji.

Był to drugi zjazd delegatów i delegatek KOD w formie hybrydowej. Spotkaliśmy się w kolejnym trudnym roku pandemii, czasie osobistych tragedii i istotnych ograniczeń w działaniu naszego stowarzyszenia, trudnym także ze względu na coraz poważniejsze i niebezpieczne zmiany w naszym kraju.

Zjazd to wielkie święto dla stowarzyszenia, czas, kiedy osoby z różnych regionów i odległych miejscowości mogą spotkać się, porozmawiać, wymienić doświadczeniami. Trzecia fala pandemii bardzo nam takie bezpośrednie kontakty ograniczyła.

 

Dzień I

Zjazd rozpoczął się rozmową z gośćmi. Zaszczycili nas obecnością Elżbieta Lityńska oraz Adam Michnik, w związku z 45 rocznicą powołania Komitetu Obrony Robotników. Wspominaliśmy zmarłego tragicznie Jana Lityńskiego, przyjaciela KOD, rozmawialiśmy o obecnej sytuacji politycznej i misji KOD.

 

 

Wybraliśmy prezydium zjazdu w składzie: Piotr Fuglewicz (przewodniczący, region śląski), Sławomir Majdański (wiceprzewodniczący, region wielkopolski) Maciej Nalepa (sekretarz, region małopolski). Odbyły się wybory osób do komisji zjazdowych. Do komisji uchwał wybrani zostali: Adam Grobler (region małopolski), Adam Mazguła (region opolski) i Barbara Zygmańska (region śląski). Do komisji statutowej: Andrzej Bański (region podlaski), Ludwik Turko (region dolnośląski), Dariusz Nocek (region lubuski), Ewelina Pytel (region małopolski), Krzysztof Kamiński (region lubelski) i Karol Słowiński (region kujawsko-pomorski).

Zostały przedstawione i przyjęte sprawozdania z działalności Zarządu Głównego, plan pracy oraz budżetu na kolejny rok.

 

 

Odbyły się wybory uzupełniające do Głównej Komisji Rewizyjnej, do której powołane zostały Anna Knap (region podkarpacki) i Alicja Tylman-Kruk (region zachodniopomorski).

Dzień II

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych członków i członkiń KOD, którzy odeszli od nas w czasie od poprzedniego zjazdu.

Obrady zaczęły się od zaprezentowania i przyjęcia sprawozdania Głównej Komisji Rewizyjnej oraz sprawozdania finansowego.

 

 

Wysłuchaliśmy wystąpienia programowego przewodniczącego Zarządu Głównego KOD, Jakuba Karysia. Przypomniał o wartościach, które przyświecają naszemu stowarzyszeniu w odniesieniu do słów Władysława Bartoszewskiego, którego Komitet Obrony Demokracji przyjął oficjalnie jako patrona stowarzyszenia. Wierzymy, że zasługujemy na ten patronat.
WYSTĄPIENIE  

 

Pozostałą część dnia poświęciliśmy dyskusji i głosowaniom nad kolejnymi uchwałami statutowymi.

Dzień III

Przyjęliśmy trzy uchwały zjazdu dotyczące ważnych dla naszego stowarzyszenia tematów: w sprawie wyrażenia wsparcia dla społeczności LGBT+ UCHWAŁA, w sprawie poparcia starań o uzyskanie statusu języka regionalnego przez etnolekt śląski UCHWAŁA oraz w sprawie bezprawnie przetrzymywanego w białoruskim więzieniu polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta UCHWAŁA.

 

 

Dokończyliśmy prezentacje i głosowania nad projektami zmian statutowych.

 

 

Pomimo trudnej formy zjazdu hybrydowego, niewielkie problemy techniczne udało się rozwiązywać na bieżąco, a obrady przebiegały sprawnie. W zjeździe wzięło udział łącznie 121 z 166 delegatów i delegatek.

 

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w prace nad przygotowaniem i przeprowadzeniem zjazdu.

 

 

tekst: Magdalena Bielska

fot.: Małgorzata Michalska, Anna Knap, Magdalena Bielska, Tadeusz Wróblewski