4 czerwca w regionie kujawsko- pomorskim - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12780
post-template-default,single,single-post,postid-12780,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

4 czerwca w regionie kujawsko- pomorskim

Święto Wolności 4 czerwca w Grudziądzu
Autor: Helena Maria Kopycińska
Wspólnie z SLD i Nowoczesną, jako przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji uczciliśmy rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Rozdawaliśmy egzemplarze Konstytucji, baloniki i biało-czerwone flagi papierowe. Były także ciekawe rozmowy. Jedynym minusem była kiepska pogoda, ale pomimo tego udało nam się obdzielić mieszkańców naszymi materiałami jeszcze przed deszczem.
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w Toruniu
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (4 czerwca) działacze toruńskiego KOD postanowili spędzić aktywnie. Na rogu ulic Szerokiej i Żeglarskiej kolejny raz stanął Punkt Informacyjny KOD. Jak zwykle obyliśmy wiele rozmów, usłyszeliśmy sporo miłych słów, w tym także poparcia. Przydała się także znajomość języków obcych gdyż rozmawialiśmy także z zagranicznymi turystami. Tym ostatnim często trzeba było tłumaczyć kim jesteśmy i w jakim celu stoimy, choć niektórzy już o naszym ruchu słyszeli.
Niedziela była dniem owocnym, a to za sprawą wspaniałych ludzi, którzy, choć mogli ten dzień spędzić w ogrodzie przy grillu czy na wycieczce w lesie, wiedzą, że teraz jest moment walki o wolność i demokrację, na którą chętnie poświęcają swój czas.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.
Autor zdjęć i pomysłodawca tekstu: Marek Krupecki.
https://photos.google.com/share/AF1QipM06kko6418DrFEIksv25aB_p9L2OCoelmMBfkniDnXoSfT8AX2tW3Nf54-gCBfZw?key=WUJtbEI1RDhTcW5pVzJ3Y3M3enBjd0MwY3ZVY2V3
Święto Wolności 4 Czerwca w Grupie Lokalnej Powiatu Toruńskiego
Na zaproszenie Basi i Mirka Jackiewczów spotkaliśmy się w ich domu w Krobii w piątek 2 czerwca. Czciliśmy Święto Wolności 4 Czerwca, relacjonowaliśmy Walny Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji, który odbył się w miniony weekend w Toruniu, informowaliśmy o ukonstytuowaniu się Zarządu Grupy Lokalnej.
Wraz z zaproszonymi Aleksandrą Solecką i Romanem Spandowskim, było wśród nas pięcioro delegatów na Zjazd. Roman Piotrowski opowiedział o przygotowaniach i stronie organizacyjnej Zjazdu, Ryszard Musielak opisał przebieg Zjazdu i wyniki personalne, Makary Wiskirski opowiadał o uchwałach podjętych oraz przełożonych na kolejne Walne zapowiadane na jesień (program, statut), Aleksandra Solecka opowiadała o zjazdowych kulisach i „tajemnicach” oraz o ukonstytuowaniu się Zarządu Głównego a Roman Spandowski podzielił się refleksjami politycznymi na temat tego wydarzenia.
Z rozmów uczestników spotkania przebijała nadzieja, że wraz z wyborami na Zjeździe skończył się zły okres dla Komitetu Obrony Demokracji a od nowego Zarządu Głównego zależy, jak szybko odzyskamy zaufanie społeczeństwa. Wszak wszystkim nam zależy, aby w demokratyczny i statutowy sposób walczyć z „podłą zmianą”. Wstępne obserwacje wskazują, że zawiedzionych wynikami wyborów jest znacznie mniej niż tych, którzy cieszą się z wreszcie zaprowadzonego porządku i powracają na łono Stowarzyszenia.
Tury wystąpień delegatów oraz pytań i odpowiedzi przerywane były wspólnym śpiewem przy gitarze. Większość repertuaru stanowiły pieśni patriotyczne (wszak Święto Wolności świętowaliśmy!) ale były także piosenki turystyczne i żeglarskie. Śpiewy były gremialne, bo zaopatrzyliśmy się w śpiewniki i nikt nie mógł tłumaczyć się nieznajomością tekstów.
Spotkanie zakończyliśmy przekonani, że wspólnie spędzony wieczór był uroczysty, przyjazny i smaczny.
autor: Makary Wiskirski
PIKOD w Starym Fordonie. Przy okazji III Święta Starego Fordonu.
autor: Tomasz Janaszczak
Dnia 04.06.2017 roku, w rocznicę wyborów 1989 roku, ustawiliśmy PIKOD w Starym Fordonie. Przy okazji III Święta Starego Fordonu. Skrzyknięci przez Darka Erdmana ustawiliśmy namiot ( w tym miejscu specjalne podziękowania dla Darka Pawlaka ) na Rynku. Przed sobą mieliśmy kościół ( Parafia św. Mikołaja ), za plecami mieliśmy więźnie. Byli tacy, którzy szczerze i serdecznie życzyli nam pobytu w tym ostatnim. Więcej jednak było ludzi życzących nam dobrze. Odbyliśmy wiele ciekawych rozmów. Rozdaliśmy co mieliśmy do rozdania. Mimo kiepskiej pogody,w dobrych humorach wróciliśmy do domów.