21.09.17: Spotkanie z Adamem Michnikiem w Opolu - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13268
post-template-default,single,single-post,postid-13268,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

21.09.17: Spotkanie z Adamem Michnikiem w Opolu

KOD Opole zaprasza na spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” – panem Adamem Michnikiem, w ramach cyklu spotkań z czytelnikami prowadzonymi pod hasłem „Wyborcza na żywo”.

Spotkanie odbędzie się w Opolu w dniu 21.09.2017 (czwartek) o godz. 18.00 w Kubaturze przy ul. Oleskiej 102.
Osoby chętne do wzięcia udziału w spotkaniu proszone są o rejestrację telefoniczną pod numerem +48 729 055 222 (codziennie w godzinach 16.00 – 20.00).

 
Jako student historii Uniwersytetu Warszawskiego dwukrotnie zawieszony w prawach studenta: w marcu 1965 roku w związku z listem otwartym Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego do członków PZPR (osadzony na dwa miesiące w areszcie) i w 1966 roku za współorganizowanie spotkania z Leszkiem Kołakowskim. W 1968 roku relegowany z uczelni za protest przeciwko zdjęciu „Dziadów” A. Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego. Członek KOR i kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Historyk, eseista, publicysta polityczny.
Wśród licznych publikacji autorstwa Adama Michnika warto zwrócić uwagę na trzy pozycje książkowe wydane przez Zeszyty Literackie. Są to:

Wściekłość i wstyd

Być może najważniejszym przesłaniem XX stulecia jest wiedza o tym, że oczyszczenie świata z grzechu jest niebezpiecznym urojeniem umysłu spragnionego dobra – jesteśmy skazani na niedoskonałość. Dlatego demokracja nie jest czarna ani biała, ani czerwona. Demokracja jest szara, powstaje z trudem, a jej wartość i smak rozpoznaje się najlepiej, gdy już przegrywa pod naporem czerwonych, białych bądź brunatnych idei radykalnych. Bądź tedy pobożny, niepokorny inteligencie, ale nie wyrzekaj się sceptycyzmu – choćby w świecie politycznych zaangażowań. […] Bowiem przeznaczeniem twoim nie jest ani świętowanie politycznych wiktorii, ani schlebianie własnemu narodowi. Masz dochować wierności sprawom przegranym, mówić rzeczy nieprzyjemne, budzić sprzeciw. Masz zbierać cięgi od swoich i obcych – `bo tak tylko zdobędziesz dobro, którego nie zdobędziesz` – Adam Michnik.

W poszukiwaniu utraconego sensu

Uwagi o rewolucji moralnej, niebezpieczeństwach radykalizmu w życiu publicznym, naganiaczach i zdrajcach. O Mickiewiczu, Napoleonie, Piłsudskim i współczesnych politykach polskich.

Wyznania nawróconego dysydenta

Mój ojciec obdarzał ich szacunkiem szczególnym. Wskazywał na nich, gdyż stanowili autorytet. Kazał mi czytać ich książki, śledzić publiczne wypowiedzi. Antoni Słonimski, Maria Dąbrowska, Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski – takie były gusty mojego ojca, przedwojennego komunisty, który porzuciwszy polityczną wiarę swojej młodości, dał mi niejako w testamencie to wskazanie: spoglądaj na nich! Ucz się od nich!
 
źródło: http://kodopole.pl/index.php/aktualnosci/547-spotkanie-z-adamem-michnikiem-w-opolu
Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/102179170528032