18.03.2021 Wspieramy niezależnych sędziów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23308
post-template-default,single,single-post,postid-23308,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

18.03.2021 Wspieramy niezależnych sędziów

Dzień solidarności z represjonowanymi sędziami

W kolejny 18. dzień miesiąca stanęliśmy przed sądami w ponad 40 miastach, aby zamanifestować swoją solidarność z niezawisłymi, szykanowanymi przez władzą sędziami i wyrazić swój sprzeciw wobec niszczenia niezależnego sądownictwa. Były to niewielkie zgromadzenia ze względu na znaczną liczbę zakażeń koronawirusem.

Wsparliśmy w ten sposób akcję Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, które ogłosiło każdy 18. dzień miesiąca Dniem solidarności z represjonowanymi sędziami. Odpowiedzieliśmy też na wezwanie Stowarzyszenia Sędziów Themis „do wyrażania masowego, zgodnego z prawem, sprzeciwu wobec instrumentalnych i wybiórczych działań prokuratury służących wąskiej grupie rządzących, celem utrzymania władzy za wszelką cenę”. To szczególnie ważne właśnie teraz, kiedy prokuratura zwróciła się o przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tuleyi na przesłuchanie, a także chce odebrania immunitetu kolejnym trzem sędziom.

Sędzia Mirosław Szyłkajtis (Iustitia) podczas pikiety w Lublinie powiedział ważne słowa, które warto zapamiętać: „Od kiedy rządzi obecna ekipa, przewalają się przez nasz cały kraj różne protesty, w różnych sprawach, musimy być świadomi tego, że musimy być w tym jednością, bo w jedności siła. Nie może być tak, że jedni protestują, a inni są obojętni. Jeżeli protestują kobiety, musimy być kobietami, jeżeli protestują środowiska LGBT musimy być tęczowi, a kiedy protestują sędziowie, musimy być sędziami”.

Będziemy pod sądami do skutku, domagając się zaprzestania szykanowania sędziów.

Fotorelacja z miast Małopolski – TUTAJ 

Fotorelacja z miast Śląska – TUTAJ 

 

Rzeszów

Łódź

Gdynia

Kalisz

Gdańsk

Opole

Lublin

Poznań

fot. Madosia, M. Bielska, L. Myczka, E. Wieczorek, Pokolenie KOD, KOD Pomorskie, KOD podkarpckie