Zdradzeni o świcie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12930
post-template-default,single,single-post,postid-12930,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Zdradzeni o świcie

W nocy o 2.30 został zmieniony ustrój Polski. Bez poprawek przeszły ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.

Nie jesteśmy już demokratycznym państwem prawa. Senat przyklepał obie ustawy bez poprawek. Czekają jedynie na podpis prezydenta. Wraz z Obywatelami RP, Tamą, wspierając senatorów opozycji staliśmy pod parlamentem cały piątek i dzisiejszą noc.

Fot. Weronika Szemińska
Fot. Weronika Szemińska

W piątek mazowieccy koderzy po raz kolejny wsparli protestujących tam od dłuższego czasu Obywateli RP. Była nas setka, może dwie. Część osób dyżurowała rotacyjnie. Do protestujących w przerwach między obradami przychodzili senatorowie opozycji tłumacząc co dzieje się na Sali plenarnej. Jeden z nich, z wykształcenia prawnik, senator PO Piotr Zientarski tłumaczył jakie konsekwencje będzie mieć wprowadzenie ustaw o Sądzie Najwyższym i inne zmiany w obszarze sądownictwa.
https://www.facebook.com/przebudzony.swiezoscia/videos/458361371201387/
Wicemarszałek Borusewicz informował, że ustawa o sądach pozbawi stanowisk 400 prezesów,  600 wiceprezesów, ok 1,5 tys przewodniczących wydziałów. Opowiadał jak wygląda zgłaszanie poprawek i jak poseł sprawozdawca odpowiada na pytania. Mówił o niekonstytucyjności ustawy ustroju sądów podkreślając, że naruszona zostaje zasada niezawisłości i niezależności, bo prokurator generalny, który jest politykiem, będzie powoływał prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów.
Wielu koderów z innych regionów, którzy nie mogli dojechać do stolicy, wzięło udział w spontanicznych pikietach pod swoimi lokalnymi sądami (w Kędzierzynie-Koślu odbędzie się w sobotę). W Lublinie demonstrowano przed biurami posłów PIS. Pikietę zorganizowała Grupa Lokalna KOD Lublin, a wzięli w niej udział przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, partii Razem, SLD, PSL, Nowoczesnej, przedstawiciele Obywateli RP, Dziewuchy Dziewuchom oraz inne grupy obywatelskie, którym droga jest idea prawdziwej demokracji.

Senatorowie debatowali nad ustawą o KRS do godz. 21.30, a do godziny 1 w nocy trwała dyskusja nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. Senacka komisja praw człowieka w 10 minut rozpatrzyła wnioski zgłoszone do obu ustaw, rekomendując Senatowi przyjęcie ustaw bez poprawek. I potem głosowanie …
– Wygrane wybory parlamentarne nie dają mandatu do zmiany ustroju, a to właśnie się stało – powiedział jeden z koderów, który nocą stał na ul. Wiejskiej. – Smutne, że niewiele to obchodzi Polaków. Ale my będziemy tu trwać, bo musimy być w zgodzie ze swoim sumieniem.
https://www.facebook.com/daniel.wroblewski.9022/videos/1775256495838946/

Fot. Weronika Szemińska
Fot. Weronika Szemińska

– Niczym od nas się nie różnicie – tak do policjantów krzyczała jedna z protestujących. – To jest nasza ulica, nie posłów. Zrozumcie, stawiacie drabinki dla jeden człowieka, opętanego! https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1711112245859472/
Kwadrans przed 4 przywieziono metalowe barierki i zepchnięto protestujących. Część z nich przeskoczyła przez nie i dostała się na teren sejmu. Policjanci wynieśli ich.
https://www.facebook.com/joanna.dymowskamoussa/videos/1492810244090706/
https://www.facebook.com/rbobin11/videos/10155027086419563/
Sobotni poranek  – tylko kilku protestujących na 100 policjantów. Przyjdź tam dziś  „… by nie spytał syn twój kiedyś: A ty – gdzieś był wtedy, tato?”
AD

Na niedzielny protest wzywa m.in. Leszek Balcerowicz.

Fotorelacja Katarzyny Pierzchały