Zarząd Główny KOD przeciw prezydenckiej pogardzie dla prawa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12727
post-template-default,single,single-post,postid-12727,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Zarząd Główny KOD przeciw prezydenckiej pogardzie dla prawa

Po uchwale Sądu Najwyższego nie ma już wątpliwości, że Prezydent Duda drastycznie pogwałcił prawo w imię partyjnych interesów. Całkowita nielegalność jego aktu łaski wobec partyjnego kolegi, a także cynizm usłużnych prezydenckich zauszników, którzy lekceważą najwyższy autorytet prawniczy w Polsce, sprawiają, że Komitet Obrony Demokracji wzywa współobywateli do powszechnego protestu.
Niech potępienie tego hańbiącego zachowania najwyższych polskich władz stanie się jednym z tematów planowanych w wielu miejscach w najbliższą niedzielę, 4 czerwca, demonstracji. Pokażmy, ze nie ma w Polsce zgody na cofanie naszej ojczyzny do mrocznych czasów bolszewickiej pogardy dla prawa.
Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt KZP 4/17) z 31 maja 2017 r. bez żadnych wątpliwości i w pełnej zgodzie z cywilizowanymi standardami naszej zachodniej cywilizacji, o które przez dziesięciolecia komunistycznej dyktatury walczyły miliony Polek i Polaków, przesądza, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Sąd Najwyższy dowiódł, że prezydencka łaska dla byłych funkcjonariuszy CBA oskarżonych o przekroczenie swoich uprawnień, w tym ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pozbawiona była konstytucyjnych podstaw. Prezydent złamał więc na samym początku swej kadencji Konstytucję RP, której chwilę wcześniej ślubował wierność.
Przypominamy, że protest przeciw takiemu zachowaniu Prezydenta RP był jedną z pierwszych akcji Komitetu Obrony Demokracji. To wtedy na wezwanie KOD masowo wysyłano w listopadzie i grudniu 2015 r. do Kancelarii Prezydenta listy przypominając słowa Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym”. Wiele osób domagało się od Prezydenta wyjaśnień w trybie dostępu do informacji publicznej. Obecna uchwała Sądu Najwyższego jest dowodem całkowitej słuszności tamtych działań.
Zarząd Główny
Komitetu Obrony Demokracji