Zachodniopomorskie w obronie sędziów Sądu Najwyższego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17061
post-template-default,single,single-post,postid-17061,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Zachodniopomorskie w obronie sędziów Sądu Najwyższego

Manifestacje przed sądami odbyły się 11 czerwca w blisko stu miastach w całej Polsce.
W zachodniopomorskim manifestowano w obronie sędziów Sądu Najwyższego w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie, Myśliborzu, Policach, Sławnie, Szczecinie, Świnoujściu.
Poniżej krótkie relacje z Drawska Pomorskiego, Koszalina, Szczecina.

Drawski KOD w obronie Sądu Najwyższego

11 czerwca 2018 r. 12-osobowa grupa drawskich Koderów wyszła na ulicę w obronie dewastowanego trójpodziału władzy w Polsce. „Europo nie odpuszczaj” – pod takim hasłem członkowie drawskiego KOD manifestowali pod budynkiem Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim w obronie Sądu Najwyższego, przeciwko „wycince” sędziów.

Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.  Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy (zgłoszonej kasacją) merytorycznie. Skupia się na procedurze.  Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”. Poza sytuacjami szczególnymi, jak np. popełnienie przestępstwa przez sędziego, oraz przypadkiem osiągnięcia wieku 70 lat, sędziowie są ze swych stanowisk nieusuwalni.
Nowa ustawa przewiduje skomplikowaną procedurę. W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowych przepisów minister sprawiedliwości złoży do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o pozostawienie wskazanych sędziów Sądu Najwyższego w stanie czynnym. Krajowa Rada Sądownictwa z kolei w ciągu kolejnych 14 dni powinna podjąć uchwałę dotyczącą przyszłości każdego z sędziów, a następnie przedstawić ją prezydentowi. Przepisy te umożliwią wymianę składu osobowego Sądu Najwyższego. Wielu ekspertów mówi o tym, że Sąd Najwyższy zostanie w zasadzie zlikwidowany, a na jego miejsce powołany „Nowy Sąd Najwyższy”. Przepisy o wyborze nowych sędziów są tak skrojone, że dadzą władzom ustawodawczej i wykonawczej znacznie większy wpływ na obsadę kadrową Sądu Najwyższego, niż miały dotychczas.

Pełna relacja Waldemara Rogala z Drawska Pomorskiego -> tutaj

Koszalin w obronie sędziów Sądu Najwyższego

Przed gmachem koszalińskiego Sądu Okręgowego zebrało się około 60-70 osób. Na początek wysłuchaliśmy „Ody do radości”. Dlaczego akurat ta pieśń, hymn Unii Europejskiej? Ponieważ demonstracje miały być z założenia formą nacisku na Komisję Europejską, by ta zaskarżyła pisowską ustawę o Sądzie Najwyższym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Ustawa, która ma wejść w życie 3 lipca, znosi niezależność Sądu Najwyższego – tłumaczył Tomasz Rogowski z KOD-u Koszalin. – Kilkudziesięciu sędziów SN zostanie przeniesionych w stan spoczynku, wbrew zasadzie nieusuwalności sędziów. A w ich miejsce mianuje się partyjnych nominatów.
Ustawę zaskarżyć mogą pisowskie władze (czego oczywiście nie zrobią), albo właśnie Komisja Europejska. Propaganda reżimu nazywa apele do Unii Europejskiej „donoszeniem na Polskę za granicę”. Przede wszystkim jednak PiS to nie Polska. To grupa przestępcza, która naszą ojczyznę niszczy.
– A poza tym Unia Europejska nie jest czymś zewnętrznym, tylko organizacją, do której Polska należy – zaznaczył mówca.
Czy jednak naciski na komisję mają szanse powodzenia? Na pewno próbować warto.
– Trybunałowi Sprawiedliwości niedawno udało się powstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej – przypomniał Tomasz Rogowski. – Może uda mu się też powstrzymać wycinkę sędziów.

Na zakończenie manifestacji tradycyjnie już wysłuchaliśmy „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

relację napisał Krzysztof Ulanowski, zdjęcia – Małgorzata Maria Szmat ; KOD Koszalin

Szczecin w obronie sędziów Sądu Najwyższego

Pod Sądem Rejonowym, na placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie zebrało się w poniedziałek 11 czerwca o godzinie 19 około trzystu osób by zademonstrować w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa.

Poniżej kilka zdjęć Krzysztofa Wojteckiego z manifestacji. Pełna fotorelacja -> tutaj


 
za kodzachodniopomorskie.pl