Wystąpienie Mateusza Kijowskiego podczas manifestacji 9.07.2016 r. pod hasłem „I Have a Dream” - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11077
post-template-default,single,single-post,postid-11077,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Wystąpienie Mateusza Kijowskiego podczas manifestacji 9.07.2016 r. pod hasłem „I Have a Dream”

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych – tak mówi artykuł 30 naszej Konstytucji.
Kto odbiera człowiekowi godność, gwałci jego człowieczeństwo. Władza, która gardzi obywatelami, która nie szanuje ich praw, która świadomie i celowo stara się ich poniżyć i upokorzyć, gwałci podwójnie, bo wykorzystuje swoją naturalną przewagę pochodzącą z demokratycznego wyboru.
Ale godność człowieka jest w nim samym. Tak jak wolność – jest w nas.
Kiedy szykowałem się do tego wystąpienia, zapytałem wujka Google’a, co ma do powiedzenia na temat godności. Pokazały się głównie odniesienia do nauki Jana Pawła II oraz do naszej Konstytucji. W Polsce, gdzie ponad połowa obywateli deklaruje przywiązanie do religii katolickiej, nie można nie zauważyć tej zbieżności. Trzeba to jasno podkreślić, że godność człowieka jest w samym centrum humanizmu i w samym centrum chrześcijaństwa.
Kiedy Martin Luther King i tysiące jego braci i sióstr ruszali na Waszyngton, nie mieli jasno sprecyzowanych planów politycznych. Nie walczyli o władzę, o zaszczyty, czy o dobrobyt. Walczyli o własną godność. Marcin Luter w XVI wieku powiedział: „Tu stoję, inaczej nie mogę”. Bo kiedy człowiek broni swojej godności i wartości, które wyznaje, nie ma miejsca na uległość. Ponad 400 lat później Martin Luther King powiedział: „Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia”. Dlatego my stoimy dzisiaj tutaj i nie może być inaczej.
Dzisiaj chcemy uczcić pamięć jednego z największych orędowników ludzkiej godności, wolności i szacunku dla każdego człowieka. Obok Mahathmy Gandhiego, Dalajlamy, Lecha Wałęsy, ale i tysięcy mniej znanych bohaterów, Martin Luther King wskazuje nam najskuteczniejszą drogę obrony naszej godności i zachowania podstawowych wartości. Drogę, która nie prowadzi do upokorzenia innych, do zwycięstwa jednych nad drugimi, ale do wzajemnego szacunku i zrozumienia. Drogę , która pozwala na pokojowe współistnienie i współpracę wszystkich. Bo godność ma każdy człowiek i każdemu należy się szacunek.
Pamiętajmy o tym. Kiedy walczymy o poszanowanie wartości, musimy je szanować zawsze i w każdej sytuacji. Parafrazując odwieczne hasło polskich patriotów, dzisiaj musimy walczyć: „Za godność naszą i waszą”.
A wszyscy zachowamy godność, kiedy zwyciężą Wolność, Równość i Demokracja.