List do Sióstr i Braci Ukraińców - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
10945
post-template-default,single,single-post,postid-10945,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

List do Sióstr i Braci Ukraińców

Cmentarz żołnierzy Symona Petlury w Przemyślu, 26 czerwca 2016

List do Sióstr i Braci Ukraińców
Tu, na grobach żołnierzy ukraińskich walczących o Ukrainę w latach 1918–1921 trzeba przypomnieć, że czas ten był nie tylko czasem walk polsko-ukraińskich, ale także był to czas sojuszu polsko-ukraińskiego i wspólnych polsko-ukraińskich walk o wolność narodów przeciwko zagrażającym Europie bolszewikom.
W XX wieku mało było przykładów polsko-ukraińskiego braterstwa, także sojusz, którego symbolem są Józef Piłsudski i Symon Petlura, nie zakończył się dla Ukraińców szczęśliwie. Marszałek miał tego świadomość i dlatego po podpisaniu traktatu ryskiego, kończącego polsko-bolszewicką wojnę, pojechał do internowanych w obozie w Kaliszu żołnierzy i oficerów Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej ze słowami: „Panowie, ja Was przepraszam, ja Was bardzo przepraszam”. My, Polacy, nie dochowaliśmy wiary swoim sojusznikom i słowa Marszałka Piłsudskiego tego nie zmienią.
Jednak dziś w obliczu wydarzeń na Majdanie i nowej agresji Rosji na Ukrainę te słowa, jak i słowa ukraińskich intelektualistów i hierarchów Cerkwi z Apelu o pojednanie, powinny stać się pomostem, który nas połączy i pozwoli oddzielić historię od teraźniejszości i przyszłości.
Tu w Przemyślu, w symbolicznym miejscu, na grobach trzech tysięcy ukraińskich Strzelców Siczowych i żołnierzu Ukraińskiej Republiki Ludowej, powinniśmy stać się mądrzejsi doświadczeniem tych, którzy tu spoczęli. Mądrość i umiejętność wzajemnego wybaczania win to cechy w dniu dzisiejszym szczególnie potrzebne. Ponownie bowiem konflikty, niezgoda czy też swary między ludźmi i narodami idą na korzyść trzeciej siły. Ta siła nie przebiera w środkach, by stale dzielić, antagonizować, podsycać wrogość między nami. Miejmy tego świadomość i tam, gdzie możemy przeciwdziałajmy temu, jednocząc się w przyjaźni i wspólnym działaniu, tak jak kiedyś nasi Ojcowie.
Wieczna pamięć bohaterom Ukrainy i Polski!
Danuta Kuroń
Iza Chruślińska
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Andrzej Wajda
Katarzyna i Paweł Winiarscy
ks. Alfred Wierzbicki
Sławomir Sierakowski
Krystyna Engelking
Magdalena i Mateusz Kijowscy
Agnieszka Korytkowska-Mazur
Teresa Filarska
o. Tomasz Dostatni
Joanna i Janusz Onyszkiewiczowie
Beata Fudalej
Andrzej Kuroń
Wojciech Onyszkiewicz
Józef Pinior
Barbara i Krzysztof Stanowscy
Andrzej Seweryn
Bartosz Piechowicz