Wygraliśmy - ostatnia taka pikieta - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30047
post-template-default,single,single-post,postid-30047,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Wygraliśmy – ostatnia taka pikieta

Ostatnia pikieta pod Sądem Okręgowym w Kielcach pod hasłam obrony Wolnych Sądów odbyła się w środę 19.04.2023 roku. – Będziemy zawsze w gotowości, kiedy będzie potrzeba protestować przeciw demontażowi praworządności – deklarują organizatorzy z świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.

18 grudnia 2020 roku rozpoczęła się akcja IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich w obronie praworządności, niszczonej przez obecną władzę. Obchodzenia 18 dnia każdego miesiąca Dnia Solidarności z Represjonowanymi Sędziami stało sie tradycją pod sądami w całej Polsce, w tym pod Sądem Okręgowym przy ul. Seminaryjskiej w Kielcach. Sędziowie, obywatele i obywatelki wychodzili wspólnie co miesiąc przed sądy, aby żądać przywrócenia do pracy niezawisłych sędziów zawieszonych za wydawanie orzeczeń zgodnych z polskim i unijnym prawem – Pawła Juszczyszyna, Igora Tulei, Beaty Morawiec.
Po ponad dwóch latach kończymy akcję w tej formule. Bezprawnie zawieszeni sędziowie wrócili do orzekania, choć nadal trwają represje wobec tych, którzy respektują orzeczenia TSUE.
Dziękujemy niezawisłym sędziom i prokuratorom za ich postawę, za obronę najważniejszych wartości demokratycznych – praworządności i niezależności sądownictwa.
Będziemy zawsze w gotowości, kiedy będzie potrzeba protestować przeciw demontażowi praworządności, okazać solidarność represjonowanym sędziom i prokuratorom.
Mamy nadzieję, że niedługo będziemy wspólnie pracować nad zmianami koniecznymi do zbudowania nowoczesnego sądownictwa.