Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26200
post-template-default,single,single-post,postid-26200,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego

Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego – Skwer im. W. Bartoszewskiego w Opolu.

19 lutego 2022 to dzień stulecia urodzin Władysława Bartoszewskiego, którego życiem i niesamowitym dorobkiem można by obdzielić kilka osób. Z tej wyjątkowej okazji rok 2022 został uchwałą Senatu RP ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego. Jakże to byłoby piękne, gdyby stał się też Rokiem Przyzwoitości.

Profesor Bartoszewski – moralny autorytet, człowiek-historia, człowiek-instytucja – w bardzo wielu wymiarach – społecznym, naukowym, politycznym, dyplomatycznym, czy po prostu ludzkim. A równocześnie pełen werwy, charyzmy i dowcipu człowiek, którego świetnie się słuchało, bo zwykle mówił rzeczy ważne i głęboko nas dotykające. Jeden z tych, których brak w dzisiejszym życiu publicznym jest wyjątkowo odczuwalny.

Od kilku lat jest patronem Komitetu Obrony Demokracji, a skwery, place i ulice jego imienia w wielu miastach w Polsce są uhonorowaniem Jego dorobku, autorytetu i uniwersalnego przesłania.

Dzisiaj, jako członkowie i sympatycy opolskiego KODu spotkaliśmy się na skwerze im. W. Bartoszewskiego w Opolu. Wymieniliśmy się wieloma ciekawostkami z życia Profesora, (przygotowanych przez Basię Skórzewską), podkreślając wartości, którymi kierował się w życiu nasz Patron.. Przeczytaliśmy fragmenty listów, które pisał do swojej ukochanej żony w latach 1952 – 1954, gdy był więziony przez ówczesną władzę. Każdy polecał ciekawe źródła wiedzy o Profesorze Bartoszewskim – wywiady, książki, artykuły prasowe, które wciąż budzą żywe zainteresowanie. Szczególnie niezwykły jest wkład Profesora w budowę polsko-niemieckiego pojednania, zrozumienia i współpracy. Rozmawialiśmy o spojrzeniu Profesora na kwestie dialogu, porozumienia, wzajemnej życzliwości, wolności, patriotyzmu i moralnej przyzwoitości.

Przy skwerze zostały zapalone znicze, a czerwona róża dumnie wyróżniała się wśród gałązek drzemiących jeszcze gałązek dzikich róż. Nie obyło się też bez świeżutkich urodzinowych pączków, wykonanych specjalnie na tę okazję przez Honoratę .

Władysław Bartoszewski – były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, bojownik polskiego podziemnego ruchu oporu podczas II wojny światowej, uczestnik Powstania Warszawskiego . Po wojnie był prześladowany i więziony przez PRL za przynależność do Armii Krajowej i działalność opozycyjną. Internowany podczas stanu wojennego. Po 1989 roku dwukrotny minister spraw zagranicznych, ambasador i senator RP, Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Honorowy Obywatel Izraela, członek Międzynarodowej Rady Honorowej Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Tekst: Małgorzata Besz Janicka
Zdjęcia: – Leszek Myczka



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć