Wrześniowy dzień solidarności z sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28030
post-template-default,single,single-post,postid-28030,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Wrześniowy dzień solidarności z sędziami

Pisowi, który niszczy praworządność w Polsce, chodzi o nierówne traktowanie obywateli w starciu z przedstawicielami władzy, jak na przykład wypadek z limuzyną pani Szydło — mówiła szefowa świętokrzyskiego KOD Lidia Palacz podczas comiesięcznej pikiety w obronie represjonowanych sędziów pod kieleckim Sądem Okręgowym.

Tym razem comiesięczna pikieta odbyła się nie 18. dnia miesiące, ale w poniedziałek 19 września. Na pytanie „o co chodzi z tymi sędziami” odpowiedziała Lidia Palacz, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji. – Gdy usłyszałam to pytanie kilka dni temu, z początku nie wiedziałam, co odpowiedzieć, żeby było prosto i jasno. Chodzi o bezkarność władz przy podejmowaniu decyzji publicznych jak wybory kopertowe i zakup niezdatnych do użytku respiratorów od handlarza bronią. To konkretne straty finansowe dla nas obywateli. Chodzi o bezkarność władz w życiu prywatnym i biznesowym. To na przykład afera dwóch wież, o której już nie pamiętamy, i łapówka dla księdza czy umorzone sprawy burmistrza Pcimia. Chodzi też o nierówne traktowanie obywateli w starciu z przedstawicielami władzy, jak na przykład wypadek z limuzyną pani Szydło. Chodzi wreszcie o zabezpieczenie na wypadek utraty władzy — mówiła Lidka Palacz.

Przypomniała też wydarzenia ostatnich dni. – Unia Europejska po raz pierwszy uruchamia mechanizm „pieniądze za praworządność”. Na razie chodzi o Węgry w związku z obawami dotyczącymi korupcji i nieprzestrzegania praworządności — mówiła.

W pikiecie wzięło udział około 20 protestujących, którzy przynieśli m.in. flagi Polski i UE oraz transparent „Wspieramy sędziów niezależnych”.

Relacja w „Gazecie Wyborczej”