Przewodniczący i zarząd KOD wybrany - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28045
post-template-default,single,single-post,postid-28045,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Przewodniczący i zarząd KOD wybrany

Kuba Karyś został ponownie wybrany na dwuletnią kadencję przewodniczącego Zarządu Głównego Komitetu Obrony Demokracji. Zaproszeni na zjazd KOD-u goście chwalili stowarzyszenie za nieustająca skuteczną walkę o praworządność i prawa człowieka w Polsce.

W Falentach k. Warszawy w dniach 23-25 września 2022 r. odbył się trzydniowy X Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji. W sobotę wieczorem wybrano nowe władze na dwuletnią kadencję. Przewodniczącym został Kuba Karyś, na którego głos oddało 97 delegatów. Jedyna kontrkandydatka przewodniczącego, szefowa małopolskiego KOD Ewelina Pytel otrzymała 52 głosy.
W niedzielę wybrano Zarząd Główny KOD, w skład którego weszli: Sławomir Majdański, Ewa Topór-Nawarecka, Magdalena Bielska, Michał Klementowski, Piotr Szafraniec, Kinga Łozińska-Czaja, Jacek Wiśniewski, Marta Kamińska.

Podczas otwarcia sobotnich obrad głos zabrali zaproszeni goście specjalni.
Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press powiedziała: – Jestem Wam wdzięczna za to, co Komitet Obrony Demokracji w ostatnich latach zrobił i robi dla obrony praw i zasad. Dla obrony sprawiedliwości i przyzwoitości. Dla obrony prawdy. Z tym się wiąże kwestia wolności mediów. Nie poszliśmy drogą Węgier i nie straciliśmy wolnych mediów. To wasza zasługa — zauważyła i dodała: – O waszej działalności historycy, oby nie Roszkowski, będą pisać podręczniki — za co zebrała oklaski.
Szymon Gutkowski wiceprezes Fundacji Batorego odniósł się do słów Jacka Kuronia „nie palcie komitetów, zakładajcie własne”. – Wszyscy je znamy, ale mało kto ma odwagę, determinację, żeby takie komitety zakładać. A przecież Komitet Obrony Demokracji to nie jest tylko jeden komitet — powiedział. Gutkowski wyliczał zasługi KOD. – Jesteście wszędzie tam, gdzie trzeba bronić wolnych sądów, fundamentów konstytucji, wolnych mediów, praw kobiet, praw mniejszości. Pomagacie uchodźcom niezależnie od tego, przez jaką granicę trafili do Polski. Od lat bezinteresownie pomagacie innym organizacjom, choć nie zawsze było to zauważane i doceniane. Mapa wydarzeń, protestów, zapełniała się pinezkami dzięki wam. Nie ma w Polsce drugiej takiej organizacji. Dziś nikt nie ma wątpliwości, jakie znaczenie ma KOD dla głosu społeczeństwa obywatelskiego — powiedział działacz Fundacji Batorego. Ostrzegł również przed wyzwaniami w przyszłości: – Najbliższy rok będzie bardzo trudny. Będą przekraczane kolejne granice niszczenia polskiej demokracji. Musimy zrobić wszystko, żeby polska demokracja się obroniła — zakończył Gutkowski.

Wśród zaproszonych gości była Natalia Panchenko, przewodnicząca Fundacji Euromajdan Warszawa. – Poznaliśmy się z KOD-em na ulicy, co chyba nie dziwi. Jestem tu po to, aby w imieniu tysięcy Ukrainek i Ukraińców podziękować, że się tak angażujecie w to, żeby Ukraina zwyciężyła. Jesteście dla nas przykładem — powiedziała.

W zjeździe wzięło udział ponad 150 delegatów, którzy dyskutowali i głosowali na miejscu oraz zdalnie, w systemie hybrydowym.