Wielkopolska przeciwna prezydenckim ustawom dotyczącym sądownictwa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13988
post-template-default,single,single-post,postid-13988,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Wielkopolska przeciwna prezydenckim ustawom dotyczącym sądownictwa

Wielkopolanie czujni w sprawie prezydenckich ustaw dotyczących KRS oraz SN wyrazili swój sprzeciw pod sądami w Lesznie, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Pile oraz Poznaniu.

Leszno
W Lesznie przyszli przed budynek Sądu Rejonowego, żeby zaprotestować przeciwko zmianom w ustawach w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego w wersji zaproponowanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Protestujemy ponieważ stoimy na straży konstytucji i w obronie zasad trójpodziału władzy. Leszczyński protest nie trwał długo. Były krótkie przemowy, krzyczeliśmy hasła „Konstytucja” i „Wolne sądy”, zapaliliśmy kilka świeczek – już po raz siódmy. Po odśpiewaniu Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej Adriana Machowiak zamknęła zgromadzenie.
fot. Jarek Adamek


 
Kalisz
W proteście wzięło udział około 100 osób. Wśród nich również parlamentarzyści i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Przemawiający: Michał Witkowski, poseł Mariusz Witczak i 17-letnia Marysia Dąbek, licealistka. To jej przemówienie zasługuje na szczególną uwagę. Bardzo dojrzale przedstawiła zagrożenia wynikające z upartyjnienia sądów. Zaapelowała do wszystkich, by każdego dnia dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z poczynań PiS. Protest rozpoczęto Mazurkiem Dąbrowskiego, a zakończono Odą do Radości. Tradycyjnie, złożono świece i znicze przed historycznym napisem „Przywrócić godność prawu” znajdującym się na ścianie budynku kaliskiego sądu.
fot. Mieczysław Zaremba

 
Nowy Tomyśl
Po raz 7-my zebraliśmy się pod Sądem Rejonowym w Nowym Tomyślu. Emocje już nie takie jak w lipcu, ale małą grupą dzielnie się trzymamy i patrzymy na ręce władzy.
Przemek Mierzejewski
fot. KOD Nowy Tomyśl

 
Piła
Kolejny raz przyszło nam bronić Konstytucji, niezależności sądów oraz trójpodziału władzy w naszym kraju.
W Łańcuchu Światła pod Sądem w Pile wzięło udział ok.40 osób. Spotkanie odbyło się w bardzo podniosłej atmosferze. Po części oficjalnej tj. zapaleniu zniczy, nastąpił czas dyskusji na temat obecnej sytuacji w naszej ojczyźnie.
Z upływem czasu powstała grupa skupiona wokół Prezydenta Piły Piotra Głowskiego i senatora Mieczysława Augustyna z PO. Pytania do przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i odpowiedzi na zapytania wypełniły nam czas do zakończenia zgromadzenia pod Sądem w Pile.
Na zakończenie zgromadzenia Izabela Milewska podziękowała obecnym za przybycie i oficjalnie zakończyła „Łańcuch Światła” pod sądem w Pile.
fot. Roman Oleś

 
Poznań
My, Obywatelki i Obywatele, Członkowie i Sympatycy KOD-u, spotkaliśmy się 1 października 2017r. w Poznaniu na Placu Wolności w „Łańcuchu Światła” organizowanym po raz dziewiąty. Wyszliśmy po raz kolejny, by stanąć na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy. Byliśmy jako KOD-erzy współorganizatorami wydarzenia, którego celem była obrona niezależnych sądów i praworządności. Jako suweren wykrzyczeliśmy swoje „NIE!”. Żądaliśmy przestrzegania prawa, wolnych i niezależnych od żadnej partii sądów oraz niezwisłych sędziów. Nie ma naszej zgody na dwa kolejne, koszmarne, niezgodne z Konstytucją projekty Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące SN i KRS. Był to protest wszystkich, którzy nie zgadzają się na niszczenie sądów. Suweren mówi Nie! Wolne Sądy!
Grażyna M. Ciesielska
fot. KOD Poznań