We Wrocławiu odsłonięto figurę krasnalki Demokracji - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13153
post-template-default,single,single-post,postid-13153,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

We Wrocławiu odsłonięto figurę krasnalki Demokracji

Co roku we wrześniu odbywa się we Wrocławiu Festiwal Krasnoludków. Tym razem także dolnośląski KOD postanowił powiększyć gromadkę miejskich krasnali o postać szczególną – Krasnalkę Demokrację.
Jest to jedna z nielicznych kobiet-krasnali w mieście, za to do powiedzenia, a nawet wykrzyczenia, ma bardzo dużo. Dynamiczną figurę zaprojektował Jean Louis Kotagomba, który nadał postaci Krasnalki twarz pełną słusznego gniewu, przywodzącą na myśl Mojżesza rozbijającego tablice z 10 przykazaniami. Tak, jak biblijny prorok, Demokracja unosi nad głową ręce. Trzyma w nich otwartą księgę – Konstytucję, którą chce nam zademonstrować. „Oto istota Demokracji, jeśli jej nie przestrzegasz, jeśli o niej nie pamiętasz, Demokracja umrze“.
Podczas uroczystości odsłonięcia Krasnalki dolnośląski KOD zainicjował publiczne zapisy do programu Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a „Dekoder“ swoją akcję „Precz z Fałszyzmem“, w której demaskuje kłamstwa medialne obozu władzy.
 


Jak zwykle, najcenniejszym doświadczeniem były rozmowy z mieszkańcami Wrocławia i turystami. Zwłaszcza zaś z tymi, którzy popierają obecną władzę. Rozmowa to podstawa do wszelkich dalszych działań. Tak jak refleksja, której doświadczą mieszkańcy i turyści mijający każdego dnia małą-wielką Krasnalkę, która swoim rozpaczliwym niemal gestem będzie przypominać nam, że bez poszanowania Konstytucji nie ma Demokracji.

Źródło informacji i zdjęć: Maciej Pokrzywa (KOD Dolnośląskie)