Uchwała w sprawie respektowania praw i ludzkiego traktowania wszystkich uchodźców - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28059
post-template-default,single,single-post,postid-28059,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uchwała w sprawie respektowania praw i ludzkiego traktowania wszystkich uchodźców

Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji z dnia 25.09.2022 w sprawie respektowania praw i ludzkiego traktowania wszystkich uchodźców

Polskie władze z aprobatą odnoszą się do działań obywateli wobec uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, w przeciwieństwie do prób udzielania pomocy przez aktywistów ludziom ciągle przebywającym na polsko – białoruskiej granicy. Ci, zamiast podziękowania za humanitarną postawę i wsparcia w działaniu doznają szykan.
Wzywamy rząd do zakończenia kryzysu humanitarnego na granicy polsko- białoruskiej przez zweryfikowanie osób tam przybywających, umożliwienie rozpoczęcia procedur prawnych, udzielenie podstawowej pomocy lub odesłanie w inne, bezpieczne miejsce.

W niektórych obozach dla uchodźców na terenie Polski panują warunki urągające godności człowieka, a inne borykają się z codziennymi brakami. Za największą dolegliwość uznać jednak należy niemożność skontaktowania się z rodzinami w czasie wielomiesięcznego pobytu oraz niepewność co do dalszego własnego losu.

Domagamy się ludzkiego traktowania osób zamkniętych w obozach dla cudzoziemców oraz wdrożenia skutecznych procedur, które umożliwią ludziom opuszczenie obozów w celu udania się krajów docelowych lub uzyskanie azylu w Polsce.

Potępiamy propagandę, która wbrew prawdzie sugeruje zagrożenie ze strony uchodźców dla naszego bezpieczeństwa i naszej kultury.

Apelujemy do rządzących i obywateli , aby nie dyskryminowali ludzi ze względu na kolor skóry, wyznanie czy narodowość.