Tour de Konstytucja - stacja Opole - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23888
post-template-default,single,single-post,postid-23888,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Tour de Konstytucja – stacja Opole

To był wspaniały dzień – fantastyczne, serdeczne i uśmiechnięte spotkanie Opolanek i Opolan z Konstytucją, strażniczką naszych praw, naszej wolności i naszej demokracji!

 

Tę naszą wolność i wierność Konstytucji uosabiali w ten słoneczny dzień nasi wspaniali goście – Adam Bodnar, Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn.

Nie było to jednak, jak żartuje Igor Tuleya, „spotkanie martyrolgiczne”, ale pełne pozytywnej energii i poczucia humoru wspólne aktywności, zabawy i rozmowy – po prostu radosne konstytucyjne świętowanie . Po przecież, jak powiedział na wstępie Profesor Adam Bodnar, w Opolu wciąż tętni prawdziwa wiara w demokrację i prawa człowieka!

Nasz Rzecznik bywał u nas nie raz, również w sprawach związanych z obroną praw mniejszości. Ale, jak podkreślił, szczególnie teraz, po wielkiej traumie spowodowanej pandemią, przypomnienie zapisów i znaczenia Konstytucji jest szczególnie ważne. W ciągu ostatniego roku szczególnie odczuliśmy przecież ograniczanie naszych podstawowych praw, jak prawo do wolności zgromadzeń, swobodnego przemieszczania się, do opieki zdrowotnej, edukacji, wolności słowa, zabezpieczenia społecznego, wolności działalności gospodarczej czy fundamentalne przecież prawo do życia i równego traktowania. Konstytucja zapewnia nam również prawo do dochodzenia w sądach odpowiedzialności odszkodowawczej od państwa za jego zaniechania i niezgodne z prawem działania.

Ale te prawa gwarantować nam mogą jedynie niezależni, niezawiśli i odważni Sędziowie, którzy nie boją się władzy ani żadnych nacisków, tacy właśnie, jak na przykład Igor Tuleya czy Paweł Juszczyszyn – sędziowie represjonowani za obronę praworządności. Dlatego właśnie tak ważne jest wsparcie i obrona Sędziów oraz Konstytucji przez obywatelki i obywateli, Wolnych Ludzi, którzy wartości demokratyczne mają w sercu. Również obywatele mogą, są i powinni być przecież każdego dnia strażnikami Konstytucji!

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem osobowości naszych gości – którzy dwoili się i troili, aby być blisko nas, porozmawiać z każdym, uścisnąć dłoń, podpisać egzemplarz Konstytucji, czy zrobić wspólne zdjęcie.

Igor Tuleya, z właściwą sobie skromnością podkreślał, że nie on jest bohaterem spotkania, ale obywatele i Konstytucja, a jego błyskotliwa wymiana żartów z Pawłem Juszczyszynem kruszyła dystans i tworzyła niepowtarzalną atmosferę tego popołudnia.

Sędzia Katarzyna Kałwak z opolskiej Iustitii przygotowała i brawurowo przeprowadziła quiz Konstytucyjny oraz symulacje rozpraw sądowych, angażując do aktywnego uczestnictwa zarówno naszych Gości jak i Opolanki i Opolan. Niektórzy nie dostali rozwodu, inni zostali uniewinnieni, a organ kontroli sanitarnej musiał obejść się smakiem.

Kafejkę prawną poprowadził Jacek Różycki, nasz niezawodny obrońca Wolnych Ludzi. Co prawda w połowie przejął ją na wyłączność Sędzia Juszczyszyn w energetycznej rozmowie z obywatelami, ale taki był chyba Jacka chytry plan.

Energii i uśmiech dodawał wszystkim Robert Hojda, pomysłodawca i spiritus movens ogólnopolskiego projektu Tour de Konstytucja PL.

Wielkim powodzeniem cieszyła się Fotobudka, zasponsorowana przez Jacka Różyckiego, Iustitię i KOD Opolskie, gdzie na konstytucyjnym tle można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia z naszymi Gośćmi.

Rozchwytywane były zarówno Konstytucje, których rozdano około 300, przypinki, torby z Konstytucją ręcznej roboty Hani Siuty i jej córki Moni, kultowe rogaliki Basi Skórzewskiej z KODu, ciasto czekoladowe Hani oraz krówki z Iustitii.

Byliśmy pod wrażeniem wytrzymałości zarówno naszych Gości, jak i Opolanek i Opolan, którzy w pełnym słońcu wytrzymali na naszej imprezie trzy i pół godziny i wcale nie chcieli kończyć!

Szczególne wyrazy szacunku dla Adama Bodnara, który przez parę godzin w namiocie KODu podpisywał setki egzemplarzy Konstytucji, z każdym rozmawiając indywidualnie i wpisując osobiste, często niebanalne dedykacje. Dawno nie widziałam tak ogromnej, zakręconej kolejki na Rynku! Teraz chyba w Opolu będzie się mówiło: „kolejka jak do Bodnara”!

 

Na koniec, w ramach podziękowania, szacunku i uznania wręczyliśmy naszym Gościom pamiątkowe obrazy – kolaże wykonane ze zdjęć z naszych comiesięcznych protestów w obronie praworządności pod Sądem Okręgowym w Opolu, organizowanych przez opolski KOD, gdzie spotykają się obywatele, sędziowie, adwokaci – po prostu opolscy Wolni Ludzie.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy spędzili z nami i z Konstytucją ten dzień na opolskim Rynku! Odwiedzili nas nie tylko mieszkańcy Opola, ale również Kędzierzyna – Koźla, Nysy, Prudnika, Krapkowic i… Byliście wspaniali, a nasi Goście byli pod wrażeniem Waszej serdeczności, otwartości i obywatelskiego zaangażowania!

Ponieśmy tę energię dalej, włączmy się w obywatelskie działania – na początek zapraszamy Was w każdy pierwszy czwartek miesiąca i 18. dnia każdego miesiąca o godzinie 19.00 pod Sąd Okręgowy w Opolu na plac Daszyńskiego, gdzie systematycznie wspieramy Sędziów i wartości demokratyczne, tworząc taką naszą Konstytucyjną Drużynę Pierścienia, tworzoną przez Wolnych Ludzi.

Bo przecież, jak powiedział w Opolu Sędzia Paweł Juszczyszyn, preambuła Konstytucji brzmi jak wyznanie wiary – a my wszyscy wierzymy w Konstytucję, która jest nasżą tarczą i mieczem. Gdy władza odbiera nam wolność, odkrawając plasterek po plasterku, to my, zarówno sędziowie, adwokaci, jak i obywatele, musimy napierać i poszerzać nieustannie obszar naszej wolności.

Małgorzata Besz – Janicka

 

P.S. Serdeczne podziękowania dla Pani Sędzi Katarzyny Kałwak z opolskiej Iustitii, z którą miałam przyjemność współorganizować opolski Tour de Konstytucja. Kasiu, szacunek dla Twojej wspaniałej energii, osobowości i zaangażowania!

Dziękuję również za wielkie wsparcie Jackowi Różyckiemu, naszemu niezawodnemu Przyjacielowi i obrońcy, na którego zawsze możemy liczyć, Sędzi Monice Ciemiędze i wszystkim obecnym Sędzom z opolskiej Iustitii oraz opolskim Adwokatom, Sędzi Annie Korwin – Piotrowskiej (Themis) i wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia.

Szczególne podziękowania dla fantastycznej ekipy opolskiego KODu z „zaplecza” wydarzenia, których pracy często nie widać, a bez których to wszystko by się nie udało – Basi Skórzewskiej, Ani i Jackowi Zalewskim, Magdzie Sygnatowicz, Hani Siucie (z Monią), Krzyśkowi Przejczowskiemu, Jackowi Banachowi, Marioli Majewskiej, Piotrowi Paciorkowi, Michałowi Korbańskiemu i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli, a nie wymieniłam z imienia i nazwiska. Razem możemy wiele! #solidarnośćnasząbronią

Wielkie podziękowania dla wolnych mediów, które zapowiadały i relacjonowały wydarzenie -Wyborcza.Opole.pl, NTO, opowiecie.info, 24Opole.pl, oraz dla naszych wspaniałych fotografów – Leszek Myczka, Mariusz Przygoda, Jack Rekin, Michał Korbański. Serdecznie dziękujemy za obsługę!