Świętokrzyski KOD wybrał nowe władze - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33363
post-template-default,single,single-post,postid-33363,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Świętokrzyski KOD wybrał nowe władze

Wybór zarządu, komisji statutowych i delegatów na zjazd krajowy oraz uchwały m.in. ws. granicy z Białorusią i wolności mediów — to efekt walnego zgromadzenia świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.

V Zwyczajne Regionalne Walne Zebranie Członków Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji zorganizowaliśmy w niedzielę 12 maja. W zjeździe wzięło udział 35 członków KOD, a gośćmi z Zarządu Głównego KOD byli Danuta Czechmanowska i Piotr Szafraniec. Wybrano nowe władze:
– Lidia Palacz — przewodnicząca zarządu
– członkowie zarządu: Jerzy Burczyn, Jarosław Gałkiewicz, Janusz Gardyński, Magdalena Hądzlik-Białek, Elżbieta Pantak, Adam Sapiechowski i Monika Szafraniec.
Lidia Palacz przed wyborem na kolejną kadencję otrzymała bukiet kwiatów i oklaski w podziękowaniu za dotychczasową działalność w KOD.
Uczestnicy przez aklamację przyjęli cztery uchwały. Wezwali władze Polski oraz samorządy rejonów przygranicznych do przestrzegania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Zauważyli, że „mimo przywracania standardów państwa demokratycznego po wyborach 15 października 2023 roku, sytuacja na granicy z Białorusią nie poprawia się zgodnie z oczekiwaniami obywateli. Organizacje obywatelskie jak i mieszkańcy rejonów przygranicznych wciąż informują o przypadkach nieludzkiego traktowania cudzoziemców i naruszania ich praw człowieka przez polską Straż Graniczną, w tym do ubiegania się o azyl. Dalej dochodzi po stronie polskiej do niehumanitarnych push-backów”.

Głosowano też „w sprawie zatrudniania osób reprezentujących upartyjnione media i instytucje publiczne za rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy w instytucjach utrzymywanych przez podatników”. Uczestnicy zebrania zaprotestowali „przeciwko zatrudnianiu oraz udostępnianiu publicznych instytucji pracownikom firmującym i odpowiedzialnym za niszczenie wolnych mediów, propagandę, łamanie prawa prasowego i wewnętrznych regulacji mediów publicznych za rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy. To samo dotyczy osób zatrudnionych w instytucjach kultury i zaufania publicznego, którzy firmowali ograniczanie swobód artystycznych, cenzurowali niewygodne dla władzy treści, represjonowali pracowników sprzeciwiających się takim działaniom”.
Zebrani wyrazili też „poparcie w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla kandydatów komitetów wyborczych, którzy reprezentują demokratyczną Koalicję 15 października”. Zaapelowali „o oddanie głosów na osoby z ugrupowań proeuropejskich, prodemokratycznych, a nie na polityków, którzy mogą doprowadzić do marginalizacji roli Polski w Unii Europejskiej, a nawet wyprowadzenia naszego kraju z UE”.
Zebrani poparli również prezydentkę Kielc Agatę Wojdę „w jej działaniach na rzecz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, idei tolerancji, poszanowania praw mniejszości i otwartości. Jesteśmy przekonani, że Agata Wojda jako prezydentka Kielc dotrzyma wierności zasadom, które głosiła i realizowała dotychczas” – głosi uchwała zebrania KOD.
Zebranie odbyło się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ul. Zamkowej w Kielcach. Wszystkie uchwały oraz skład nowych władz Stowarzyszenia zostaną opublikowane na stronie internetowej.

 



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć