„Stop kreowaniu fałszywych bohaterów” – Gdynia 05.03.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29678
post-template-default,single,single-post,postid-29678,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

„Stop kreowaniu fałszywych bohaterów” – Gdynia 05.03.2023

Co roku 01 marca obchodzony jest dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tego powodu Młodzież Wszechpolska organizuje w tym czasie przemarsze ulicami Gdyni czcząc pamięć „Żołnierzy Wyklętych”.

Jednak na ich marszach zamiast nazwisk bohaterów antykomunistycznego oporu, czci się pamięć zbrodniarzy takich jak m.in. Romuald Rajs „Bury”, którego oddział zamordował 79 mieszkańców okolic Hajnówki, w tym kobiety i dzieci, tylko za przynależność do prawosławnego wyznania. IPN uznał, że zbrodnie te spełniają znamiona ludobójstwa. Spośród rzeszy bohaterów Żołnierzy Wyklętych organizatorzy marszy za patronów wybrali postaci będące czarną kartą historii. Na swoich marszach, wykrzykują pełne nienawiści hasła nawołujące do przemocy. Dlatego też 5 marca 2023, przed tegorocznym marszem Młodzieży Wszechpolskiej, zrobiliśmy swój przemarsz tymi samymi ulicami, ze swoimi hasłami i banerem „Nacjonalizm prowadzi do ludobójstwa” uświadamiając społeczność lokalną, że historia nie jest czarno biała. Chcieliśmy dać świadectwo prawdzie i zaprotestować kreowaniu morderców na bohaterów. Wyruszyliśmy spod Urzędu Miejskiego by ulicą Świętojańską dojść do Placu Kaszubskiego pod pomnik Antoniego Abrahama, gdzie po kilku przemówieniach zakończyliśmy nasz przemarsz. Chwała bohaterom, hańba mordercom!