Stanowisko ws obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej finansowania procedury in vitro - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28848
post-template-default,single,single-post,postid-28848,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stanowisko ws obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej finansowania procedury in vitro

Stanowisko Zarządu Głównego Komitetu Obrony Demokracji dotyczące obywatelskiego projektu Ustawy ws finansowania procedury medycznej in vitro

Paragraf 6 punkt 4 naszego Statutu mówi o upowszechnianiu i ochronie wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich. Uważamy, że jednym z takich praw jest dostęp do procedur medycznych, możliwość leczenia i korzystania z osiągnięć nauki, a także prawo wyboru formy życia rodzinnego.

Z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności („Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.”), Trybunał Praw Człowieka wywiódł prawo do poczęcia dziecka i do skorzystania z medycznie wspomaganej prokreacji.

Dlatego popieramy i angażujemy się w akcje zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie finansowania procedury in vitro ze środków publicznych.

Nasze wsparcie jest szczególnie ważne teraz, gdy procedura in vitro, pary z niej korzystające, ale także dzieci dzięki niej urodzone są celem ataków i stygmatyzacji, a w debacie – także w podręczniku szkolnym – pojawiają się upokarzające określenia mówiące o hodowli ludzi gorszego gatunku.

Uważamy, że jak zawsze naszą powinnością jest opowiedzenie się po stronie dyskryminowanych. Podobnie jak w przypadku praw kobiet, osób LGBT+, uchodźców i innych mniejszości, będziemy się upominać, aby szanowane były jednostki i ich obywatelskie prawa, a debata opierała się na faktach, a nie ideologicznych opiniach.

 

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji
27.12.2022

—–
fot. Michał Jerzy Różankowski