Stanowisko Komitetu Obrony Demokracji w sprawie wyborów prezydenckich - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
19500
post-template-default,single,single-post,postid-19500,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stanowisko Komitetu Obrony Demokracji w sprawie wyborów prezydenckich

Wyznaczone na 10 maja 2020 r. wybory Prezydenta Rzeczpospolitej są ostatnią szansą na zatrzymanie władzy niszczącej demokratyczny ustrój i instytucje polskiego państwa. Zwycięstwo opozycyjnego, prodemokratycznego kandydata pozwoli na przełamanie partyjnego monopolu Prawa i Sprawiedliwości, a tym samym – na przywrócenie części konstytucyjnych zabezpieczeń.
W obliczu tego historycznego wyzwania Komitet Obrony Demokracji deklaruje wsparcie dla wszystkich kandydatów strony demokratycznej, którzy wyrażą bezwzględną wolę przywrócenia w Polsce praworządności i demokratycznych zasad funkcjonowania państwa. Decyzję o formie współpracy pozostawiamy lokalnym grupom członków i członkiń naszego stowarzyszenia, z zastrzeżeniem jednak równego traktowania kandydatów opozycji demokratycznej.
Równocześnie apelujemy, zarówno do ubiegających się o to stanowisko prodemokratycznych kandydatów, jak i do ich sztabów i zwolenników, o powstrzymanie się przed wzajemnymi atakami. Niezależnie od tego, kto wejdzie do II tury wyborów prezydenckich, by pokonać urzędującego prezydenta, będzie potrzebował wsparcia pozostałych kandydatów i ich wyborców.
Komitet Obrony Demokracji wspólnie z innymi partnerami przygotowuje się do kampanii obywatelskiej, która wesprze prodemokratyczne siły w tych wyborach. Wiemy, że wiele takich kampanii jest przygotowywanych i zapraszamy wszystkich do współpracy w tym zakresie.
Będziemy kontynuować projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów, by zapewnić wyborom możliwie jak największą wiarygodność.
W drugiej turze udzielimy wszelkiego możliwego wsparcia kandydatowi opozycji demokratycznej. Już teraz zapraszamy opozycyjnego zwycięzcę pierwszej tury wyborów na Krajowy Walny Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji, który odbędzie się w dniach 16-17 maja 2020 r., tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich, gdzie w obecności członków Komitetu Obrony Demokracji z całej Polski i zaproszonych gości będziemy mogli porozmawiać o Polsce.
Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji