Stanowisko KOD w sprawie przestrzegania prawa w Polsce - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
5676
post-template-default,single,single-post,postid-5676,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stanowisko KOD w sprawie przestrzegania prawa w Polsce

Komitet Obrony Demokracji

27 lat temu Polska odzyskała wolność, wyzwalając się z obozu komunistycznego i wybierając drogę integracji ze światem zachodnich demokracji liberalnych. 16 lat temu wstąpiliśmy do NATO, a 13 lat temu zostaliśmy przyjęci do Unii Europejskiej.
Przystąpienie do NATO i UE oznaczało nie tylko uzyskanie korzyści z integracji w gronie wolnych państw, ale przede wszystkim wzajemną solidarność w przestrzeganiu wspólnych wartości, w tym poszanowania praw obywatelskich, zasad demokratycznych i ładu konstytucyjnego.
Dzisiaj, prezydent i rządząca w Polsce większość parlamentarna, kwestionują wspólne wartości świata demokratycznego. Nie do przyjęcia są próby naruszenia trójpodziału władz czy zablokowania prac Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka Rady Europy czy organy Unii Europejskiej oraz przedstawiciele państw demokratycznych z całego świata, stanowczo dopominają się, aby nasz kraj szanował deklarowane zasady.

Wzywamy władze Rzeczpospolitej do powstrzymania działań, które mogą doprowadzić do wewnętrznego chaosu, osłabienia gospodarczej i militarnej pozycji Polski, sporu z naszymi międzynarodowymi sojusznikami, nałożenia na nasz kraj sankcji czy wybuchu ostrego konfliktu wewnętrznego.

Apelujemy o powrót na drogę przestrzegania konstytucji i zaprzestanie narażania na szwank osiągnięć wielu pokoleń Polaków marzących o niepodległej Polsce w wolnym i demokratycznym świecie.
 

Komitet Obrony Demokracji