Stan wyjątkowo nieludzki - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24995
post-template-default,single,single-post,postid-24995,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stan wyjątkowo nieludzki

5 października spotkaliśmy się w milczących protestach w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

 

Na granicy polsko-białoruskiej koczują uchodźcy, mężczyźni, kobiety i dzieci wykorzystani w cynicznej politycznej grze. Stan wyjątkowy ukrył ich przed dziennikarzami, opinią publiczną, rząd nie dopuszcza organizacji niosących pomoc, prawników, medyków, PCK. To nieludzkie traktowanie tych osób niezgodne jest z polskim i międzynarodowym prawem. Na zgromadzeniach odczytaliśmy apel:

Polska jako państwo, którego granica jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej ma obowiązek ochrony swoich granic. Nikt nie domaga się ich otwarcia. Ale granic nie broni się skazując ludzi na śmierć z wyziębienia. Na terenie naszego kraju zapanował stan wyjątkowo nieludzki.

Nie godzimy się na łamanie podstawowych praw człowieka. Wzywamy do ratowania dzieci z Michałowa.

Domagamy się natychmiastowych działań w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego:

  • Żądamy wpuszczenia na teren objęty stanem wyjątkowym mediów, medyków, prawników, niezależnych obserwatorów oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc.
  • Żądamy przywrócenia dostępu do informacji publicznej.
  • Żądamy przestrzegania traktatów międzynarodowych, konwencji genewskiej i konwencji praw dziecka.

„Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne”.
– Marian Turski

 

 

Kraków

Kielce

Gdańsk

Gdańsk

Lublin

Wrocław

Berlin
Bydgoszcz

tekst: Magdalena Bielska
fot: Katarzyna Pierzchała, Paweł Kozlowski, Marcin Gall, Gregor Sierszeń, Magdalena Bielska, KOD Bydgoszcz, KOD Świętokrzyskie, KOD Pomorskie