Kielce, Starachowice. Protest przeciwko nieludzkiej władzy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24830
post-template-default,single,single-post,postid-24830,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Kielce, Starachowice. Protest przeciwko nieludzkiej władzy

Stan wyjątkowo nieludzki – to hasło demonstracji, jakie odbyły się w Kielcach, Starachowicach i kilkudziesięciu miastach Polski. Protestowano przeciwko niewpuszczeniu nad granicę z Białorusią mediów, prawników i organizacji pomocowych oraz przeciwko łamaniu praw człowieka przez polskich mundurowych.

Demonstracja zorganizowana przez świętokrzyski KOD na kieleckim RYnku zaczęła się od krótkiej informacji. -Stan wyjątkowo nieludzki to akcja protestu milczącego, dlatego dzisiaj ten mikrofon nie będzie za bardzo w użyciu. Dziękuję bardzo – powiedziała Lidia Palacz z Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.
Następnie z głośników popłynęło dramatyczne nagranie dźwięków zarejestrowanych tuż poza obszarem stanu wyjątkowego – ujadanie psów służbowych, płacz dziecka zagrożonego wywiezieniem przez polską Straż Graniczną do lasu pod białoruską granicę.
Około stu protestujących przyniosło ze sobą transparenty: „Gdzie są dzieci z Michałowa?”, „PO 11. – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY”, „Żądamy przestrzegania przez Polskę praw człowieka”, „Ludzie wywożeni do lasu na śmierć”, „Granica podłości, granica bezduszności”, „Zatrzymać morderstwa, wpuścić uchodźców”, „Przyjąć uchodźców, stop torturom na granicy”, „Żaden człowiek nie jest nielegalny”, „Stan wyjątkowego barbarzyństwa”.
Organizatorzy przygotowali zdjęcia m.in. uchodźców, których Straż Graniczna najpierw zamknęła w strażnicy w Michałowie, a po przesłuchaniach wywiozła do lasu i tam pozostawiła. Wśród potraktowanych w ten sposób ludzi były małe dzieci.
Protest zorganizowali też działacze KOD w Starachowicach na tamtejszym Rynku.
We wtorek 5.10.2021 r. w całej Polsce protestowano przeciwko niewpuszczeniu nad granicę z Białorusią mediów, prawników i organizacji pomocowych oraz przeciwko łamaniu przez polskich mundurowych praw człowieka.

Relacja portalu „Nasze Miasto” (zdjęcia, wideo)