Stan Unii: Tygodnik Europejski #8, 18-23 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22866
post-template-default,single,single-post,postid-22866,single-format-link,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stan Unii: Tygodnik Europejski #8, 18-23 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Stan Unii: Tygodnik Europejski #8, 18-23 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Czym żyje Europa?

W kończącym się tygodniu życie polityczne eksplodowało. Na kontynencie dominuje niezadowolenie, słychać pomruki gniewu i niedowierzania po decyzji Pfizera, w całej Unii zawieszono szczepienia. W Rosji bez zmian, za to w USA zmiana potężna, a echa sytuacji w obu krajach są odczuwalne w Europie. I czy przyczajony tygrys, ukryty smok przymierza się do skoku na Europę? Bruksela zastanawia się poważnie, czy w ogóle można zaufać partnerom z Chin i Turcji.

poniedziałek 18 stycznia
„Kryzys generuje przywódców”? Znów to mała Litwa inspiruje całą Unię do działania po aresztowaniu Nawalnego w Rosji. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, syn Vytautasa, we wspólnym z państwami bałtyckimi oświadczeniu apeluje o uwolnienie opozycjonisty oraz wzywa Unię do nowych sankcji przeciwko Rosji. Unijni liderzy także protestują, w chórze są niemal wszyscy czołowi politycy UE.
Euractiv.com podaje, że trzy europejskie firmy wycofują się z NordStream2. Szwajcarska firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group poinformowała, że nie będzie ubezpieczać tej inwestycji. Wcześniej z przedsięwzięcia zrezygnowały firma inżynieryjna Ramboll z Danii i norweska Det Norske Veritas, zajmująca się m.in. certyfikowaniem konstrukcji podmorskich.
Po nominacji Lascheta na lidera CDU w Europie Donald Tusk miał nadzieję na szybką decyzję Niemców co do wykluczenia (lub nie) Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. W przemówieniu podczas kongresu cyfrowego Tusk podkreślał: „musimy z odwagą bronić naszych wartości”. Viktor Orban w liście do Armina Lascheta pisał o „pragmatycznej współpracy w duchu wzajemnego szacunku”. Na razie CDU pozostaje bez wyraźnego stanowiska w kwestii przyszłości Fideszu w EPL.
Urodziny obchodzili zielony prezydent Austrii Alexander Van der Bellen (77), Roberta Metsola (42), konserwatywna wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego z Malty, oraz były/przyszły premier Irlandii Leo Varadkar (42).

wtorek 19 stycznia
UE chce do lata zaszczepić 70% Europejczyków. Dziś może to się wydawać próbą zaklinania rzeczywistości, ale jeśli za kilka tygodni szczepionki zaczną płynąć szerokim strumieniem, a narodowe systemy szczepień okażą się wydolne, jest szansa na sukces. „Ścigamy się z czasem, a nie między sobą” – mówi Stella Kyriakides, unijna komisarz odpowiedzialna za zdrowie, i dodaje: „Biegniemy razem jak jedna drużyna”. Szczepionka firmy AstraZeneca może zostać dopuszczona na rynek europejski do końca miesiąca.
Czy Unia wprowadzi paszporty dla osób zaszczepionych? Zaczynają o to zabiegać tak zwane państwa turystyczne: Grecja, Portugalia i Malta. Protestuje Paryż, przekonany, że jeszcze nie czas na tego typu działania. W podobnym tonie wypowiedział się w holenderskiej telewizji Charles Michel: „Dla mnie jest oczywiste, że jeśli godzimy się na zasadę certyfikatów szczepionkowych, najpierw trzeba zaszczepić znacznie więcej osób. Bez tego będzie za wcześnie, a możemy spowodować frustrację w Europie”. Niemcy właśnie przedłużyły lockdown do walentynek.

środa 20 stycznia
Nowy prezydent w Białym Domu oznacza zupełnie nową dynamikę na całym Zachodzie. Bruksela skupia się na tematach łączących, takich jak spory gospodarcze i sytuacja w Światowej Organizacji Handlu, łatwych do zażegnania przy dobrej woli. Jeśli chodzi o gospodarkę, USA będą potrzebowały trochę czasu, by odbudować swój Departament Skarbu, „zdemolowany przez poprzedników”, jak poinformował unijnych ministrów finansów Larry Summers, były sekretarz skarbu. W dziedzinie klimatu współpraca rusza z kopyta. Prezydent Biden od razu przywrócił udział USA w porozumieniu paryskim, a jego wysłannik John Kerry nie potrzebuje akceptacji Senatu i może od razu podjąć działania dla ograniczenia emisji CO2. Dzielą natomiast inne sprawy, takie jak regulacja wielkich korporacji technologicznych Big Tech, umowa inwestycyjna pomiędzy UE a Chinami czy pomysł na międzynarodową pozycję waluty euro.
Marek Opioła, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, został wbrew opinii Parlamentu Europejskiego wybrany przez Radę Unii Europejskiej na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Podstawa jego miesięcznej pensji wynosi obecnie 22,430 euro miesięcznie – nieźle jak na „cywilizację śmierci” ministra Czarnka. Ciekawe, jak na te informacje reaguje poseł-minister Janusz Kowalski, głównodowodzący „projektu Polexit”.

czwartek 21 stycznia
Premier Portugalii Antonio Costa pojawił się na spotkaniu Coreperu, czyli ambasadorów krajów członkowskich UE, którzy przygotowują spotkania ministrów. Politico podaje, że Costa powiedział po francusku: „Dziękuję za powitanie mnie w rzeczywistym centrum władzy Europy”. Skoro premier Portugalii wie dokładnie, gdzie znajduje się ośrodek decyzyjny Unii Europejskiej, dlaczego nie zna tego sekretu każdy obywatel Unii?
Spotkania Rady Europejskiej są przez dziennikarzy nazywane szczytami, ale jest to unijna instytucja, nie K2, a o końcu szczytów mówił Valery Giscard d’Estaing, zmarły przed miesiącem twórca Rady Europejskiej w latach 70. Na wideokonferencji Rady Europejskiej omawiano kwestię ponownego zamknięcia granic. Bawaria ostrzega przed mutacją wirusa, który przecież nie wie, co to granica międzypaństwowa. Głównie jednak narzekano na ograniczenia dostaw od Pfizera. Giuseppe Conte zagroził pozwem za opóźnienia w dostarczaniu szczepionki.
Litwin Viktor Uspaskich jednak został usunięty z grupy „Odnowić Europę” za swoje homofobiczne wypowiedzi.

piątek 22 stycznia
Bloomberg podaje, że aż 84% Europejczyków jest narażonych na oddychanie zatrutym powietrzem, to znaczy takim, które przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia.
Josep Borrell zapowiada wizytę w Moskwie mimo sprzeciwu co najmniej pięciu państw europejskich. Odpowiedzialny za politykę zagraniczną Unii Katalończyk mówił w tym tygodniu o znaczeniu relacji z Ameryką Łacińską i potrzebie ratyfikowania umowy o handlu z Mercosurem.
Kilka tygodni temu unijne biuro antykorupcyjne OLAF podało, że prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości we Frontexie, unijnej agencji ds. granic zewnętrznych. Niewiele wiadomo oprócz tego, że dochodziło tam do niezgodnego z przepisami zatrudniania tysięcy pograniczników, pojawiły się też zarzuty nielegalnego traktowania migrantów na granicy grecko-tureckiej. Przeszukano biuro Fabrice’a Leggeriego, dyrektora agencji, oraz Thibaulda de La Haye Jousselina, szefa jego gabinetu politycznego. Laggeri był przesłuchiwany w Parlamencie Europejskim. Wielu posłów domaga się jego dymisji. O sprawie piszą wszystkie brukselskie media.

sobota 23 stycznia
Parlament europejski zakończył sesję plenarną. Pojawił się pomysł, by przyjąć prawo regulujące pozostawanie poza Internetem bez konsekwencji dla pracownika. W czasach pandemii tak wiele osób pracuje zdalnie, że pracodawcy niekiedy nadużywają sytuacji wynikających z przekroczenia godzin pracy. Prawo do rozłączenia się czy też prawo do pozostawania offline jest istotne, skoro jedna trzecia pracujących zdalnie deklaruje, że regularnie pracuje poza godzinami pracy.
Na tej samej sesji plenarnej Komisja Europejska zaśmiała się w twarz Europie obywatelskiej. Minority SafePack to ogólnoeuropejska inicjatywa podpisana przez ponad 1,1 miliona obywateli Unii, a dotycząca 50 milionów obywateli, którzy należą do mniejszości narodowych lub językowych w UE. Petycja wzywa do przyjęcia prawa promującego prawa mniejszości narodowych i etnicznych, w tym mniejszości językowych, oraz ochronę ich kultur. Komisja zachowała się protekcjonalnie, dziękując za inicjatywę, ale nie podejmując tematu. Inicjatywę wcześniej wsparł ogromną większością Parlament Europejski.

Klimat… pandemia… technologia… rządy prawa… budżet… Tym żyje UE w roku 2021. W tym tygodniu pojawiła się też informacja, że ze względu na pandemię i brexit pociąg Eurostar kursujący między Londynem a Paryżem i Brukselą ma potężne problemy finansowe. Inny pociąg: z Brukseli do Luksemburga, ma przyspieszyć, bo obecnie turla się trzy godziny, podczas gdy średnio sprawny samochód pokonuje ten dystans w dwie. Premier Giuseppe Conte przetrwał głosowania we włoskim parlamencie. Komisja Europejska przedstawiła projekt „Nowy europejski Bauhaus”, dotyczący transformacji energetycznej budynków. Minister spraw zagranicznych Turcji próbował w Brukseli naprawiać stosunki z Unią Europejską.

Felieton ukazał się pod adresem https://kodmalopolska.pl/stan-unii-tygodnik-europejski-8-18-23-stycznia-2021-piotr-maciej-kaczynski/

również na http://www.fb.com/StanUnii

 

Więcej na → kodmalopolska.pl/felietony