Nowa demokracja. Felieton Marii Mysonianki (34) - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22863
post-template-default,single,single-post,postid-22863,single-format-link,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Nowa demokracja. Felieton Marii Mysonianki (34)

Nowa demokracja. Felieton Marii Mysonianki (34)

Mamy różne typy demokratycznych państw, różne rodzaje demokratycznych porządków społeczno-politycznych. Wszystkie łączy to, że opierają się na kilku fundamentalnych dla demokracji zasadach: wolności, równości i większości głosów. Z tych trzech podstawowych zasad wynikają kolejne, na przykład zasada tolerancji i pluralizmu (efekt pośredni zasady wolności) czy zasada praworządności (pochodna zasady równości: nie jesteśmy w stanie dbać o równość, jeśli nie mamy praworządności i prawa, które stoi na jej straży).

W Polsce nastała dobra zmiana. Można ją uznać za nową odmianę demokracji. Była już nowomowa, była nowa lewica, może być i nowa demokracja. W tej nowej wersji ma być lepiej niż w poprzednich, a lepiej – jak się okazuje w praktyce – oznacza inaczej. Sposób rozumienia podstawowych zasad się zmienia. W nowej demokracji wolność jest dla tych, którzy rozumieją ją na nowo, podobnie równość jest dla równych, a równi są ci, którzy popierają dobrą zmianę. W sumie nihil novi sub sole, bo już to kiedyś było (nie w Polsce, ale historia zna takie przekształcenia demokratycznych porządków). Niemniej można odnieść wrażenie, że coś jest nie tak, jak być powinno. Pojawiają się lepsi i gorsi, mniej i bardziej uprzywilejowani. W miejsce porządku opartego na równości i szacunku dla każdej osoby wykształca się coś innego. Elitaryzm? Mamy nową elitę i z jej grona właśnie wybrano nowego rzecznika praw obywatelskich. Dobrze pasuje do nowej demokracji. Orwell z Bareją piją na smutno – oni by nie wymyślili, że rzecznik praw obywatelskich może praw nie przestrzegać. A prezydenta od pytań dziennikarza boli głowa… To też charakterystyczne dla nowej demokracji.

Felieton ukazał się pod adresem https://kodmalopolska.pl/nowa-demokracja-felieton-marii-mysonianki-34/

 

Więcej na → kodmalopolska.pl/felietony