Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16733
post-template-default,single,single-post,postid-16733,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

24.05.2018 we Frankfurcie n/Odrą odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, marszałek woj. lubuskiego Elżbietą Polak oraz Ministrem Sprawiedliwości Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgii Stefanem Ludwigiem.
Na wydarzenie to wybrała się też kilkunastoosobowa grupa członków lubuskiego KODu.
Spotkanie zorganizowano w ramach „Dialogu obywatelskiego” – polsko niemieckiej inicjatywy z udziałem studentów z Polski i Niemiec.
Tematami przewodnimi były trzy pytania/ zagadnienia: 1. Co trzyma nas w Europie razem? 2. Jako obywatel, w jaki sposób mogę i chcę brać udział (w życiu UE)? 3. Jak UE powinna dalej się rozwijać? Na pytania te, najpierw na wspólnych warsztatach, szukali odpowiedzi studenci z Polski i Niemiec, a następnie, w oficjalnej części, również zaproszeni goście.
Samo spotkanie prowadzone było symultanicznie w językach polskim i niemieckim. Konwencja spotkania przewidywała krótka przerwę i tematyczne rozmowy z siedzącymi obok uczestnikami. W tym czasie można też było podejść do F. Timmermansa, który chętnie wychodził do ludzi. W drugiej części spotkania padały pytania z sali, zarówno w języku polskim jak i niemieckim. Odpowiedzi udzielała cała trójka zaproszonych gości, najczęściej jednak F. Timmermans. Jedno z pytań zadał nasz kolega Wieslaw Kotyza, i było ono na tyle ciekawe, że F. Timmermans przerwał serię pytań by odnieść się do niego bezpośrednio i szeroko.
Po spotkaniu (ale też i przed) można było otrzymać materiały dotyczące UE, które były udostępnione na stoiskach zorganizowanych przez wrocławskie przedstawicielstwo UE, jak i stronę niemiecką. Można też było prowadzić dyskusje kuluarowe z różnymi uczestnikami. Nasza koleżanka Tatiana Sawicka, udzieliła wywiadu niemieckiej telewizji regionalnej.
Gospodarze zadbali też o poczęstunek.
Całe spotkanie niezwykle ciekawe i perfekcyjnie zorganizowane.
Frankfurckie przedsięwzięcie było pilotażowe. Planowane są kolejne inicjatywy w ramach tego projektu. Warto być. Warto wiedzieć. Warto się wypowiedzieć.
Źródło: KOD Lubuskie