Spotkanie z Sewerynem Blumsztajnem w Kędzierzynie-Koźlu [RELACJA VIDEO]
Spotkanie z Sewerynem Blumsztajnem zorganizowane w ramach cyklu Rozmowasuwerena przez KOD Kędzierzyn-Koźle w dniu 05.04.
Seweryn Blumsztajn pierwszy raz został aresztowany w 1965 r. za rozprowadzanie listu otwartego do członków PZPR, w którym Jacek Kuroń i Karol Modzelewski krytykowali twardą, neostalinowską politykę rządzącej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jej elitaryzację i oderwanie od społeczeństwa. W 1968 r. uczestnik wydarzeń marcowych, współorganizator studenckiego wiecu w Warszawie, dostał 2 lata więzienia. Amnestionowany w 1969 r. Od 1976 r. związany z Komitetem Obrony Robotników. Ponownie aresztowany i zwolniony w 1977 r., a potem podczas tzw. karnawału „Solidarności” w sierpniu 1980 r. Współtwórca Agencji Prasowej „S”. Stan wojenny zastał go we Francji, gdzie pojechał jesienią 1981 r. w ramach współpracy z francuskimi związkowcami. W Paryżu kierował biurem „Solidarności”. W 1985 r. próbował wrócić do Polski, służby deportowały go z Okęcia.
W „Wyborczej” od 1989 r., w latach 2002-06 naczelny krakowskiego wydania, następnie szef „Gazety Stołecznej”.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Blumsztajn zwrócił order po przemówieniu Kaczyńskiego do działaczy opozycji, w którym prezydent oznajmił, że część ludzi antykomunistycznego podziemia po transformacji 1989 r. stworzyła z częścią nomenklatury – jak określano ludzi dawnego ustroju – establishment, który „jest dla Polski nie walorem, ale obciążeniem, dużym obciążeniem, bo zainteresowany jest życiem politycznym i społecznym wyzutym z wszelkich wartości”.
Rozmowa z Sewerynem Blumsztajnem na temat marca 1968 roku >>>
Źródło: KOD Opolskie