Spotkanie z Sabiną Baral - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16191
post-template-default,single,single-post,postid-16191,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie z Sabiną Baral

W niedzielę 25 marca, w sali Towarzystwa Naukowego w Toruniu, odbyło się drugie wydarzenie w ramach Obywatelskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68. Cykl spotkań odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Tym razem gościem Komitetu Obrony Demokracji Regionu Kujawsko-Pomorskiego była pani Sabina Baral, która prezentowała czwarte już wydanie swojej książki pt. „Zapiski z wygnania”. Z Autorką rozmowę prowadził pan dr hab. Tomasz Kawski, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Tytuł książki wiernie oddaje myśli i uczucia Autorki oraz prawdę historyczną. To nie była ucieczka, to nie było szukanie karier i łatwiejszego chleba. To nie była nawet zamierzona realizacja idei ruchu syjonistycznego – zasiedlenia nowo powstałego państwa Izrael. Polscy Żydzi, Polacy pochodzenia żydowskiego, ocaleni z Holocaustu, zakorzenieni w polskości, wskutek partyjnych rozgrywek o władzę ale jednocześnie dzięki tkwiącemu w innych Polakach antysemityzmowi, zostali z Kraju wygnani.
Niemal każde zdanie opowieści Autorki, i tej niedzielnej i tej spisanej w książce, wzbudza ludzki żal wobec opuszczonych ludzi, żal Polski, że takich ludzi straciła, przerażenie skalą tkwiącego (a dziś pojawiającego się coraz częściej z odkrytą przyłbicą) antysemityzmu. Trudno zapomnieć opowieść o pokruszonym szkle wsypanym do buta czteroletniej Sabince w przedszkolu. Trudno zapomnieć opowieść o sąsiedzie, który – tuż przez wyjazdem rodziny w jedną stronę – zapytał, czy może wziąć stół, skoro do tej pory nie został sprzedany.
Po ciekawie prowadzonej rozmowie między Sabiną Baral a Tomaszem Kawskim, w której przewijały się po równi wątki osobiste i historyczne, szereg interesujących pytań padło także z sali. Mnie osobiście jednak najbardziej zafrapowała przejmująca cisza, w której toczyły się rozmowy. Mam wrażenie, że wszyscyśmy siedzieli ze ściśniętymi żołądkami. Z grozy, ze współczucia, z obawy…

Sabina Baral „Zapiski z wygnania”, wyd. IV, Wydawnictwo Austeria, Kraków-Budapeszt 2018, Klezmerhojs. sp. z o.o., www.austeria.eu .
Polecam także film na youtube ze spotkania p. Sabiny Baral i jej wrocławskiej klasy licealnej z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem we Wrocławiu w 2010 roku: https://youtu.be/05v7_JuDXu4
(mw)
Źródło: KOD Kujawsko-Pomorskie



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć