Spotkanie z Marszałkiem Stefanem Niesiołowskim - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13507
post-template-default,single,single-post,postid-13507,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie z Marszałkiem Stefanem Niesiołowskim

Region Pomorski KOD zaprasza na spotkanie z Marszałkiem Stefanem Niesiołowskim, które odbędzie się pod hasłem: „DEMOKRACJA – POLSKA I EUROPEJSKA KONIECZNOŚĆ.” Spotkanie odbędzie się 16.10.2017 (poniedziałek) o godz. 18.00 w Gdańsku-Żabiance (Klub Feluka, ul. Gospody 10). Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Stefan Konstanty Niesiołowski urodził się 4 lutego 1944 roku w Kałęczewie koło Brzezin. Profesor nauk biologicznych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, polityk Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Platformy Obywatelskiej, a obecnie Unii Europejskich Demokratów. Poseł na Sejm X, I, III, VI i VIII kadencji. W latach 2005-2007 senator VI kadencji. Wicemarszałek Sejmu VI kadencji.  Aktualnie jest posłem VII kadencji.
Współtwórca podziemnej niepodległościowej antykomunistycznej organizacji „Ruch” działającej w latach 1965-1970. Aresztowany w 1970 roku i skazany na siedem lat więzienia za próbę obalenia ustroju socjalistycznego siłą oraz szereg konkretnych działań, w tym wydawanie wolnej od cenzury prasy, zniszczenie tablicy Lenina na Rysach w Tatrach i próbę spalenia muzeum Lenina w Poroninie. Zwolniony z więzienia w Barczewie na mocy amnestii w 1974 roku. Działał w opozycji demokratycznej, głównie w ROPCiO. Brał udział w strajkach sierpniowych w Łodzi w 1980 roku i był jednym z twórców NSZZ „Solidarność” w regionie łódzkim.
Internowany w 1981 r., przewieziony do więzienia w Sieradzu, następnie osadzony w Jaworzu, a późnię w Darłówku. Uwolniony w grudniu 1982 r. W stanie wojennym nieprzerwanie działał w podziemiu solidarnościowym.
Jest autorem książek o tematyce więziennej, historycznej i politycznej oraz kilkuset artykułów w wielu czasopismach przed wszystkim o charakterze aktualnej publicystyki, a także dotyczących problematyki społecznej, religijnej i historycznej, nie licząc publikacji popularnonaukowych i naukowych. Publikacje książkowe (część z nich wydana w drugim obiegu): „Wysoki brzeg”, „Ruch przeciw totalizmowi”, „Niemieccy przeciwnicy Hitlera”, „Spojrzenie na Amerykę”, „W wolnej III Rzeczypospolitej” .
Jest członkiem m.in. Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi, Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Źródło: KOD Pomorze