Solidarność z represjonowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
19628
post-template-default,single,single-post,postid-19628,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Solidarność z represjonowanymi sędziami

Wyrażamy solidarność z kieleckimi sędziami, represjonowanymi przez tzw. dobrą zmianę. Trójpodział władzy jest podstawą działania państwa demokratycznego, dlatego Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko niszczeniu praworządności przez rządzącą partię – czytamy w oświadczeniu świętokrzyskiego KOD. Całość poniżej.

Oświadczenie ZR Świętokrzyskiego KOD

Wyrażamy solidarność z kieleckimi sędziami Aliną Bojarą, Wojciechem Mertą i Mariuszem Brodą, represjonowanymi przez tzw. dobrą zmianę podczas tzw. reformy sądownictwa. Sędziowie ci zostali wymienieni w raporcie „Wymiar sprawiedliwości pod presją” Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Na początku 2018 r. zostali oni odwołani przez Zbigniewa Ziobrę, bez podania żadnej przyczyny i przed upływem kadencji ze stanowisk prezesa (sędzia Merta) i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach.

Jak piszą autorzy raportu stowarzyszenia Iustitia: „Przepisy nie dawały sędziom możliwości odwołania się od decyzji ministra w sytuacji, gdy odwołania z funkcji dokonano bez powodu (przyczyna wskazana przez ministra była iluzoryczna), z naruszeniem obowiązujących procedur, przez nieuprawniony organ, z naruszeniem prawa do obrony (brak możliwości odniesienia się do przyczyn odwołania i złożenia wyjaśnień), z pogwałceniem zasad konstytucyjnych (bezpieczeństwa i trwałości stosunków prawnych, niedziałania prawa wstecz, jawności działania władz publicznych, prawa do obrony, trójpodziału władzy)”.

Trójpodział władzy jest podstawą działania państwa demokratycznego, dlatego Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko niszczeniu praworządności przez rządzącą partię.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji,
Kielce, 02.03.2020 r.