Solidarność Białych Róż - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14198
post-template-default,single,single-post,postid-14198,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Solidarność Białych Róż

Solidarność Białych Róż to hasło happeningu organizowanego przez Beatę Trybuła z pomorskiego KOD-u. Jak co miesiąc, 10 października pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku, w mroźny wtorkowy wieczór zebrała się grupa kilkudziesięciu osób. Każdy z uczestników trzymał w rękach białą różę, która stała się już swoistym symbolem sprzeciwu wobec niedemokratycznych działań władzy.

Myśli zgromadzonych biegły do Warszawy, w kierunku wydarzeń odbywających się na Krakowskim Przedmieściu, ponieważ to właśnie tam odbywała się kolejna kontrmiesięcznica smoleńska. Zawłaszczanie przestrzeni publicznej, ograniczanie prawa do demonstracji, spektakl polityczny w wykonaniu polityków partii rządzącej oraz wykorzystywanie do swoich celów tragedii smoleńskiej to właśnie powody, dla których co miesiąc na ulice Warszawy wychodzą tysiące osób. Jednak Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniach w stolicy, spotkali się w Gdańsku. Zgromadzenie przebiegało w ciszy i zadumie, przy melodii muzyki granej przez jednego z uczestników na gitarze. Wydarzenie budziło zainteresowanie również wśród przechodniów. Ciepłe słowa wsparcia oraz uznania padły ze strony Niemieckich turystów.
fot. Marek Ryćko
Źródło: KOD Pomorskie