Solidarni z Ukrainą, sprzeciw wobec Rosji Putina - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30214
post-template-default,single,single-post,postid-30214,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Solidarni z Ukrainą, sprzeciw wobec Rosji Putina

Manifestacja solidarności z Ukrainą oraz stanowczego sprzeciwu wobec działań terrorystycznych i zbrodniczych Rosji pod przywództwem Putina odbyła się 9 maja 2023 roku na placu Wolności w Opolu.

Opolska manifestacja została zorganizowana w Dniu Jedności Europy, kiedy wspominamy wartości, jakie łączą mieszkańców naszego kontynentu, a wśród nich dążenie do demokratycznych ideałów. Stanęliśmy w jedności z fantastycznymi wolontariuszkami i wolontariuszami „Pajęczycami” z Opola, którzy okazali swoje wsparcie dla Ukrainy. Ich obecność symbolizowała siłę i determinację, jaką ma Ukraina w swojej walce o demokratyczne wartości, a także podkreślała potrzebę wsparcia ze strony Europy i całego demokratycznego świata.
W tym dniu, gdy Rosja obchodziła w Moskwie rocznicę pokonania niemieckiego faszyzmu, nie możemy pozwolić na odwrócenie pojęć dobra i zła. Rozwijający się rosyjski, putinowski neofaszyzm, który zagraża Ukrainie i narusza podstawowe zasady demokracji, powinien być jednoznacznie nazwany RASZYZMEM. To słowo powinno na stałe wejść zarówno do potocznego, jak i naukowego języka, aby właściwie opisać tę ideologię i jej niebezpieczne konsekwencje.
Szczególne uznanie należy się wspaniałym „Pajęczycom” z Opola, którzy niezwykle zaangażowani są w pomoc Ukrainie. Pilnie tkają siatki maskujące, które służą do osłaniania sprzętu i żołnierzy na froncie. Te proste, ale niezwykle ważne przedmioty ratują życie i zwiększają potencjał obronny ukraińskiej armii. Wielu z nas może dołączyć do „Pajęczyc” i poświęcić choćby godzinę tygodniowo, aby realnie pomagać w walce o wolność.
Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Oli Czarneckiej i Oleksandrze Altufievie za ich cierpliwą i pełną poświęcenia pracę na rzecz Ukrainy. Dzięki nim mamy nadzieję na zwycięstwo wolnej i demokratycznej Ukrainy, której pragnienia są zgodne z wartościami, którym my, jako demokratyczny świat, hołdujemy.
Dziękujemy również wszystkim uczestniczkom i uczestnikom manifestacji za ich niezwykle zaangażowanie.