Solidarni z prześladowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27131
post-template-default,single,single-post,postid-27131,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Solidarni z prześladowanymi sędziami

Za nami kolejna manifestacja w obronie niezależnych sędziów i niezawisłych sądów. Najwytrwalsi uczestnicy protestu jak co miesiąc w komplecie, zabrakło niestety przedstawicieli opozycji.

18 dzień miesiąca to Dzień Solidarności z Represjonowanymi Sędziami. W wielu miastach w Polsce odbyły się solidarnościowe protesty sędziów i obywateli. W Kielcach, w tym miesiącu, wyjątkowo ze względu na długi weekend spotkaliśmy się w poniedziałek 20 czerwca o godz. 18. Pikieta odbyła się jak zawsze pod Sądem Okręgowym (ul. Seminaryjska 12A).
Oprócz problemów związanych z praworządnością, sędziami i KPO mówiliśmy również o nadchodzących wyborach, mediach, polskiej szkole i uchodźcach. Obiecaliśmy sobie, że bez względu na wszystko będziemy się spotykać aż do skutku.
O tym, jak słuszny jest nasz opór, świadczy ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który 17.06.2022 r. przyznał odszkodowanie szykanowanemu przez państwo PiS sędziemu Waldemarowi Żurkowi. „Mając na uwadze kumulację środków podjętych przez władze, wydaje się, że można je scharakteryzować jako strategię mającą na celu zastraszenie (lub nawet uciszenie) skarżącego w związku z poglądami, które wyrażał w obronie praworządność i niezawisłość sądownictwa. Trybunał uważa, że środki te miały niewątpliwie efekt mrożący w tym sensie, że musiały zniechęcić nie tylko skarżącego, ale także innych sędziów do udziału w debacie publicznej na temat reform i niezależności sądownictwa” – czytamy w uzasadnieniu wyroku ETPCz.

Fot. Dagmara Głodowicz-Mazurek/KOD Świętokrzyskie