SKŁADKA, DAROWIZNA NA KOD – JAK OPŁACAĆ I CO MOŻNA ODPISAĆ OD PODATKU? - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29792
post-template-default,single,single-post,postid-29792,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

SKŁADKA, DAROWIZNA NA KOD – JAK OPŁACAĆ I CO MOŻNA ODPISAĆ OD PODATKU?

W związku z tym, że jesteśmy wszyscy (obywatele) w okresie rozliczeniowym małe przypomnienie.

DAROWIZNY I SKŁADKI WPŁACAMY NA 1 KONTO:

Odbiorca: Komitet Obrony Demokracji, ul. Górczewska 39, 01-144 Warszawa

numer rachunku:
Volkswagen Bank S.A.: 78 2130 0004 2001 0746 1189 0001

Tytuł przelewu za SKŁADKĘ:

  • Składka Członkowska za okres……
  • imię nazwisko osoby/osób
  • numer/numery członkowskie (takie same jak nr legitymacji)

Tytuł przelewu na DAROWIZNĘ

  • Darowizna na cele statutowe KOD
  • imię nazwisko osoby/osób

 

Czy osoba fizyczna może odliczyć darowiznę od podatku?
Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia od dochodu w roku podatkowym wartość przekazanych darowizn maksymalnie w wysokości 6% kwoty dochodu. Limit ten jest wspólny z odliczeniami na działalność pożytku publicznego oraz z tytułu darowizn na cele kultu religijnego. Warunkiem aby odliczyć darowiznę pieniężną, jest posiadanie potwierdzenie przelewu, z którego wynikają dane darczyńcy, obdarowanego oraz kwota i odpowiedni tytuł wpłaty – czyli musi być zapis „darowizna” z konkretna kwotą.
Podsumowując poprawny tytuł wpłaty „nr członkowski …… …. zł składka za ….., „Darowizna na cele statutowe KOD ………. zł”. Można też odliczyć wpłaty darowizn na konta regionów (bo to tez są konta KOD) z tym samym zastrzeżeniem – musi być adnotacja o darowiźnie np. „Darowizna na cele statutowe regionu ………..

Teraz trochę o składkach:
Małe przypomnienie: zgodnie z decyzją ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów składka podstawowa uległa zwiększeniu z 10 zł do 20 zł miesięcznie, składki ulgowe pozostały niezmienione w wysokości 5 zł/mc. Pamiętajmy, że składki wpłacamy na wydzielone konto w Volkswagen Bank (nie na konta regionalne bo trudno je tam znaleźć) wpisując w tytule przelewu: imię, nazwisko, nr członkowski, okres jakiego dotyczy wpłata ew kwotę darowizny.
Jednocześnie składki nie podlegają odliczeniu (wg ustawy tylko składki na związki zawodowe co może wprowadzać w błąd).

– Wasz Skarbnik Piotr Szafraniec