Siedem lat KOD w regionie świętokrzyskim - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28620
post-template-default,single,single-post,postid-28620,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Siedem lat KOD w regionie świętokrzyskim

Jubileusz 7-lecia obchodził region świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji. W środę 30.11.2022 r. spotkaliśmy się przy torcie i szampanie w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kielcach, gdzie KOD ma biuro.

Spotkanie założycielskie KOD w regionie świętokrzyskim odbyło się 5 grudnia 2015 r. w małej salce NOT. Przybyło wtedy 16 osób. Po dwóch tygodniach KOD zorganizował największą manifestację obywatelską w Kielcach od 1989 roku, pod urzędem wojewódzkim. W środę 30 listopada 2022 r. rocznicowe spotkanie dochowało tradycji hasła „KOD łączy, nie dzieli”. Przybyli zaproszeni przedstawiciele demokratycznych partii — Artur Gierada, szef Platformy Obywatelskiej i działaczka PO, wiceprezydentka Kielc Agata Wojda, Rafał Kasprzyk — lider Stowarzyszenia Polska 2050, przedstawiciele władz Lewicy — wiceprzewodniczący sejmiku świętokrzyskiego Henryk Milcarz i wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki. List gratulacyjny od przedstawiciela PSL, europosła Adama Jarubasa odczytała przewodnicząca regionu świętokrzyskiego KOD Lidia Palacz. – Zjednoczona opozycja wygra i za rok spotkamy się na naszej rocznicy już winnym charakterze. Przywrócimy demokrację w Polsce i może trzeba będzie zmienić nazwę na komitet ochrony, a nie obrony demokracji — powiedziała Lidia Palacz. — To ważne, że wszystkie partie demokratyczne są tutaj z nami, razem. Dzisiaj świętujemy, ale przed nami jedne z najważniejszych wyborów w historii Polski. Przed nami czas intensywnej pracy i czas współpracy. Ta wyborcza współpraca już trwa. Za nami pierwsze, bardzo udane spotkanie świętokrzyskich koordynatorów Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Liczymy na wspólną listę w wyborach — dodała Lidia Palacz.
Agata Wojda podziękowała KOD za współpracę z innymi organizacjami społecznymi. Artur Gierada podkreślił, że dla partii politycznych KOD jest łącznikiem, wskazówką dla dalszych działań i wielką pomocą. Rafał Kasprzyk przyznał, że to KOD był dla niego inspiracją do zaangażowania się w działalność polityczną i społeczną. O obronie praworządności i jej zagrożeniu mówił mecenas Edward Rzepka. – Nie ma co już udawać. Polską rządzi obecnie mafia, z capo di tutti capi, szefem mafii na czele. Trzeba odsunąć PiS od władzy — powiedział.
Członkowie i sympatycy KOD posilili się tortem ozdobionym logo KOD i wznieśli toast za wolność i demokrację. „Serdeczne, przyjacielskie i smaczne spotkanie w 7. rocznicę KOD Świętokrzyskie.
Dziękujemy wszystkim naszym gościom, dziękujemy za życzenia. Byli z nami nasi przyjaciele z kieleckich organizacji obywatelskich, byli samorządowcy oraz liderzy świętokrzyskich partii demokratycznych. Te relacje i wspaniali ludzie, których połączyła troska o Polskę praworządną, różnorodną, demokratyczną, europejską pozostaną z nami na lata” — czytamy na oficjalnym profilu FB świętokrzyskiego KOD.

Foto: Dagmara Głodowicz i Marek Mazurek/KOD Świętokrzyski