Senat odrzucił Lex TVN - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25026
post-template-default,single,single-post,postid-25026,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Senat odrzucił Lex TVN

Przedstawiciele i przedstawicielki regionów Komitetu Obrony Demokracji oraz innych organizacji społecznych zostali zaproszeni na obrady Senatu w sprawie tzw. „Lex TVN”.

Senatorowie i senatorki odrzucili w całości projekt ustawy lex TVN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie ze swoim wcześniejszym oświadczeniem: „My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej „Lex TVN”. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska. Wolność słowa i pluralizm mediów są fundamentami demokracji, zapisanymi w Konstytucji RP. Polacy mają do nich prawo i chcą mieć wybór źródeł informacji. Nie tak dawno odrzucili komunizm budowany na monopolu środków przekazu. Jedynym celem uchwalonej przez PiS, z pogwałceniem regulaminu Sejmu, ustawy „Lex TVN”, jest pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa i przejęcie kontroli przez partię rządzącą nad kolejnym, po mediach publicznych i gazetach grupy Polska Press, ważnym medium niezależnym. Demokratyczna większość w Senacie nie zgodzi się na to bezprawie, faktycznie prowadzące do powrotu w Polsce cenzury. Sprzeciwiamy się budowie systemu władzy autorytarnej, pozbawionej kontroli ze strony wolnych mediów, niezawisłych sędziów oraz społeczeństwa obywatelskiego”.

Po głosowaniach odbyła się wspólna konferencja prasowa z przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych – KOD, Defensor Iuris i Akcja Demokracja.

Kinga Łozińska, wiceprzewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji mówiła: „Bardzo się cieszymy, że Senat odrzucił złą, szkodliwą ustawę, która wymierzona w jednego nadawcę, uderzyła w prawa obywatelskie. Nie ma demokracji bez wolnych mediów i kontroli władzy”.

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałkini Senatu odniosła się do manifestacji w obronie wolnych mediów: „Dziękuję wszystkim, którzy w obronie podstawowych praw wyszli na ulicę. My wiedzieliśmy dokładnie, jak postąpimy”.

tekst Magdalena Bielska
fot. Jacek Grzegorz Wiśniewski