Ruchy społeczne we współczesnej Polsce

W dniach 10-11 kwietnia we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa poświęcona strategi ruchów społecznych w Polsce po 2015 r organizowana przez Uniwersytet Wrocławski oraz Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej.
Organizatorzy konferencji uważają, że ruchy społeczne stanowią istotny element sceny politycznej we współczesnym świecie. Z jednej strony współkreują społeczeństwo obywatelskie, aktywizując i mobilizując obywateli do wyrażania opinii, budowania zbiorowych tożsamości, brania odpowiedzialności za swoje otoczenie i formułowania postulatów.
Z drugiej zaś – oddziałują na swoje otoczenie poprzez zmianę postaw społeczeństwa, poprzez wpływanie na politykę i decydentów. Część ich działań jest skuteczna, część natomiast nie przynosi planowanych efektów.
Opracowanie tematyki jest dostępne TUTAJ
Wg organizatorów konferencji na polskiej scenie politycznej nastąpiły w ostatniej dekadzie ogromne zmiany, których nie poddano dotąd wystarczającej refleksji naukowej. Podczas konferencji podjęto zróżnicowane wątki związane ze zmieniającą się mapą współczesnych polskich ruchów społecznych, takie jak: ukształtowanie się ruchów prodemokratycznych w okresie 2015-2023, rozwój ruchów kobiecych i miejskich, zmiany w strategiach ruchów ekologicznych, wzrost ruchów antynaukowych i antyukraińskich.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni politolodzy/żki, przedstawiciele/ki nauk o bezpieczeństwie, socjologowie/żki, badacze i badaczki zajmujące się ruchami społecznymi oraz przedstawiciele i przedstawicielki ruchów społecznych, które wywarły ogromny wpływ na społeczeństwo obywatelskie w ostatnich dziesięciu latach.
Nasze stowarzyszenie reprezentowali Anna Kowalczyk Derlęga, członkini Głównego Sądu Koleżeńskiego KOD oraz Krzysztof Niciejewski przewodniczący regionu Dolny Śląsk Komitetu Obrony Demokracji.