Rozmowy Czwartkowe z Tomaszem Piątkiem - Gdańsk 09.02.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29401
post-template-default,single,single-post,postid-29401,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Rozmowy Czwartkowe z Tomaszem Piątkiem – Gdańsk 09.02.2023

Rozmowy Czwartkowe z Tomaszem Piątkiem   Spotkanie z Tomaszem Piątkiem, pisarzem, dziennikarzem i copywriter’em, wypełniło niemałe biuro pomorskiego #KOD po brzegi.
Sześćdziesiąt osób siedziało na wszystkim możliwym, co stoi w biurze i stało na każdym wolnym centymetrze kwadratowym podłogi.
Tematem spotkania była najnowsza książka „Kaczyński i jego pajęczyna. Tkane sieci 1945-1995”, która udziela odpowiedzi na wiele pytań dotyczących człowieka, który od siedmiu lat rządzi Polską. Między innymi: Skąd Kaczyński bierze pomysły? Kogo Kaczyński wziął do spółki Srebrna? Kto dawał pieniądze ludziom Kaczyńskiego w torbach po cukrze? Czy, co łączyło opiekunów Kaczyńskiego z głośnymi zbrodniami politycznymi? Po krótkiej wzmiance na temat treści książki, bo książkę trzeba koniecznie przeczytać, zanim przeszliśmy do zadawania pytań, które miały nie mieć końca przez prawie dwie godziny, autor opowiadał trochę o swojej sytuacji. Podkreślił, że cieszy się, że jesteśmy w Unii Europejskiej, bo może swobodnie pisać i sytuacja jego jest zdecydowanie lepsza, aniżeli skazanego wczoraj na osiem lat więzienia Andrzeja Poczobuta. Jest świadomy, że jest inwigilowany, tak jak i my wszyscy możemy być, ale nie przeraża go to, że coś mu się stanie, bo jego obroną jesteśmy my, czytelnicy i słuchacze, ludzie walczący o demokrację. Wytoczone procesy wygrywa, a ze skazaniem na 80 godzin prac społecznych za rzekome pomówienia w jednej z książek, nie zgadza się, złożył wniosek o apelację, a czytelnicy w geście solidarności do sieci wrzucają zdjęcia z miotłą, za co bardzo dziękuje. #EwaTopór_Nawarecka przewodnicząca pomorskiego #KOD prowadzącą spotkanie, zapewniła, że wszyscy jesteśmy gotowi podjąć się sprzątania w ramach wsparcia w wykonaniu kary.
Dalszy czas spotkania poświęcony był zadawaniu pytań, na które #TomaszPiątek udzielał odpowiedzi. Było pytanie o możliwość wykorzystania faktów opisywanych w książkach w procesach karnych bohaterów książek. Kolejne dotyczyło Solidarności Walczącej i jej założyciela Kornela Morawieckiego. O powodach wyrzucenia Piotra Najsztuba z TOK FM czy tytuł kolejnej książki. Ciekawe pytanie dotyczyło oceny Polski – czy gra czołową rolę wroga Rosji, czy jednak z nią współpracuje? Czy Tomasz Piątek wierzy, że społeczeństwo się ruszy i wyjdzie na ulicę? Nie zabrakło pytania o rolę kościoła w Polsce i o teczkę paszportową Jarosława Kaczyńskiego.
I słuchając tej ogromnej ilości faktów, nazwisk, powiązań musiało nasunąć pytanie: gdzie pan szuka tych dokumentów, czy może są ludzie, którzy sami się do pana zgłaszają? Kolejna osoba zapytała czy gość spotkania, wertując tak wiele dokumentów w IPN natrafił na informacje, które popierają tezę, że Lech Wałęsa był agentem?
Z powodu braku czasu, bo gość musiał zdążyć na pociąg, zostało zadane jedno pytanie ze strony transmisji na żywo: czy PiS jest zemstą za Solidarność i zemstą za wejście Polski do UE? Odpowiedz była interesująca, ale po jej treść prosimy sięgnąć do transmisji na żywo. Link do transmisji na końcu relacji. To wspaniałe spotkanie, zakończyło się podpisywaniem książek, złożeniem przez gościa podpisu na naszej pamiątkowej tablicy i zbiorowym zdjęciem, z osobami, które jeszcze były w biurze.
—————————————————————————————————————————–
Link do transmisji na żywo: https://fb.watch/iB4oyxe8NT/
—————————————————————————————————————————–