Relacja ze spotkania z Andrzejem Milczanowskim, 13.12.2018, Szczecin - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
18237
post-template-default,single,single-post,postid-18237,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Relacja ze spotkania z Andrzejem Milczanowskim, 13.12.2018, Szczecin

W roku 2018 postanowiliśmy upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zapraszając pana Andrzeja Milczanowskiego, który był wówczas członkiem Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej.

Jak wiele innych naszych spotkań, to także odbyło się w kawiarni Duet na WNEiZ Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach cyklu Kawiarenek Obywatelskich.

Na początek Pan Andrzej udostępnił nam nagranie swojego dziesięciominutowego wystąpienia z 13 grudnia 1981 skierowanego do stoczniowców informującego ich o internowaniach i aresztowaniach członków Solidarności. W swoim bardzo mocnym i emocjonalnym przemówieniu wzywał ich także do przeciwstawienia się bezprawiu.
Wiele z osób obecnych na naszym kawiarenkowym spotkaniu było uczestnikami tamtych wydarzeń w stoczni i wysłuchanie nagrania sprzed lat było dla nich bardzo poruszające.

Później pan Andrzej Milczanowski opowiedział nam, jak potoczyły się losy jego kolegów i jego samego aż do końca lat osiemdziesiątych.
Mówił także o swoim pobycie w więzieniu po wyroku skazującym go na 5 lat pozbawienia wolności, o swoim udziale w strajkach roku 1988 i o ostatecznym upadku rządów komunistycznych.

Później, zgodnie z tradycją naszych Kawiarenek Obywatelskich, nasz gość odpowiadał na pytania publiczności.

Relację napisała Anita Zdrojewska, wszystkie zdjęcia – fot. Krzysztof Wojtecki / KOD Zachodniopomorskie
za http://kodzachodniopomorskie.pl/relacje