Relacja z zebrania Zarządu 25 IV - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
21396
post-template-default,single,single-post,postid-21396,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Relacja z zebrania Zarządu 25 IV

W sobotę 25 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie on-line Zarządu Regionu Łódzkiego KOD.
Tematem najważniejszym były WYBORY prezydenckie 10 maja 2020. Stanowisko Zarządu Regionu w tej sprawie jest następujące:

Jesteśmy absolutnie przeciwni tym pseudowyborom, w zaproponowanej formie i czasie ich przeprowadzenia.
Niedopuszczalne jest, żeby po wykluczeniu PKW wskazana ad hoc do tego instytucja, czyli Poczta Polska i wyznaczony do organizacji wyborów minister Sasin, na podstawie tworzonego w pośpiechu prawa, bez poszanowania Konstytucji i podstawowych zasad demokracji realizowali karykaturalny plan PiS. W dodatku w czasie zagrożenia życia i zdrowia. Dlatego rozpowszechniajmy hasło: Nie dla wyborów w czasie epidemii!

Dyskusję w przestrzeni publicznej, także w środowiskach KOD, opanował jeden temat: jak odnieść się do proponowanej formy wyborów? Brać w nich udział, czy nie?
Emocje w tym związane powodują, że ton tych dyskusji odbiega od norm, do których do tej pory się stosowaliśmy. Apelujemy o wyważone argumenty, uszanowanie także tych opinii, z którymi się nie zgadzamy. Nie obrażajmy się nawzajem, nie bądźmy napastliwi. Takie zachowanie, w którym dyskusja zamienia się w konflikt nie wpływa dobrze na wizerunek KOD i może tylko cieszyć naszych wrogów.
Często wyrażamy się też niepochlebnie o opozycyjnych partiach politycznych, pełni emocji reagując gwałtownie na wiadomości pojawiające się w przestrzeni publicznej. Krytyka – tak. Ale konstruktywna, umotywowana i z potrzebą wskazania lepszych rozwiązań.Bez mała hejt, tak gorącym czasie szkodzi całej opozycji.
Sytuacja w Polsce jest dynamiczna i pamiętajmy, że może się jeszcze wiele zmienić do 10 maja.

KOD w swojej deklaracji opowiedział się za bojkotem majowych wyborów. W obliczu ciągłych dyskusji i wciąż możliwych różnych scenariuszy, na które wpłynąć mogą toczące się rozmowy pomiędzy ugrupowaniami w Sejmie, Zarząd Regionu Łódzkiego wstrzymuje się z jednoznaczną oceną bieżących działań ugrupowań opozycyjnych. Docierające informacje są skąpe, często oparte na domysłach dziennikarskich, a dynamika wydarzeń niespotykana dotychczas. Czekamy więc na wyniki uzgodnień i rekomendacje komitetów kandydatów opozycyjnych. Wówczas będzie właściwy czas na wyważone opinie i ostateczne decyzje.

Mimo konieczności izolacji, pozbawieni możliwości manifestowania i tworzenia wydarzeń o charakterze masowym możemy wciąć sprzeciwiać się władzy, łączyć się we wspólnym działaniu wykorzystując inne możliwości. Siłą łódzkiego KOD jest od samego początku duża samowystarczalność w tworzeniu materiałów promocyjnych, propagandowych i agitacyjnych. Tworzymy zatem przekaz poprzez materiały drukowane i te, które trafiają do mediów społecznościowych (FB, YouTube, mailingi).

Przygotowane mamy:

  • tzw. wlepki z apelem i wsparciem dla listonoszy , które możemy naklejać na skrzynkach pocztowych [tu materiały do pobrania]
  • ulotki dla pracowników poczty [tu materiały do pobrania]
  • krótkie filmy wskazujące błędy rządzących i prezydenta. Formuła ich może i powinna być różna – także w formie żartobliwej. Czekamy na Wasze pomysły, krótkie teksty, zamysł scenariuszy. Opracowaliśmy już kilka takich filmów, które znajdziecie tu (bardzo Was prosimy o jak najczęstsze udostępnianie, najnowsze w ciągu dwóch dni były już odtworzone przez kilka tysięcy osób. Przykładem jest „Nie głosuję na Dudę, bo…”lub video z memami wyśmiewające zachowania prezydenta.):
  • organizujemy wyświetlanie tych filmów na telebimach. Pierwszy telebim, w Pabianicach, pokazuje ten film przez całą dobę, co 2,5 min i będzie to trwało aż do planowanego póki co terminu wyborów. Zbieramy środki na kolejne wyświetlacze.
    Pamiętajcie zatem o możliwości wsparcia działań łódzkiego KOD poprzez wpłatę środków na konto: 78 2130 0004 2001 0746 1189 0001 z ważnym dopiskiem w tytule wpłaty „na działania Łódzkiego KOD”. Filmy te umieszczają również inne regiony na swoich grupach i także poszukują telebimów do wyświetlania.
  • zdecydowaliśmy, że należy dotrzeć do poszczególnych grup zawodowych, np. lekarzy, listonoszy, przedsiębiorców, z materiałami przygotowanymi dla tej właśnie grupy.
    W przygotowaniu jest list otwarty do pracowników Poczty Polskiej. Nie dość, że aktualnie stają się grupą bardziej narażoną na zakażenie Covid 19, to wymóg uczestniczenia i organizowania przez nich wyborów jest bezprawny i niekonstytucyjny. Przy okazji niebezpieczny dla każdego obywatela, potencjalnego wyborcy.

Podjęto decyzje o przywróceniu dyżurów w siedzibie KOD, ulica Gdańska 29, w środy godz. 16.00-18.00 w najbliższym, możliwym czasie. Sprawdzamy formalne wymagania w tej kwestii. O uruchomieniu dyżurów natychmiast powiadomimy. Osoby wchodzące do siedziby zobowiązane będą do noszenia maseczek, zdezynfekowania dłoni żelem znajdującym się przy wejściu do lokalu oraz zachowania zalecanej odległości między sobą.

Czy i jak będziemy obchodzić Święto 3 Maja uzgodnimy wspólnie w środę na zebraniu, które dla chętnych przygotujemy w formie on-line.

 

Przypominamy, że w środę 29 kwietnia o godz.18.00 odbędzie pierwsze takie spotkanie on – linę dla członków i sympatyków KOD.
Aby wziąć w nim udział prosimy najpóźniej do godz.12.00 w środę przesłać swój e-mail na adres: [email protected]

Zapraszamy!