Quo vadis orbis? – spotkanie z Janem Hartmanem - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12002
post-template-default,single,single-post,postid-12002,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Quo vadis orbis? – spotkanie z Janem Hartmanem

Quo vadis orbis? Dynamika wydarzeń  ostatniego roku wyprzedza socjologiczne teorie.

Czy polityka  rządzi światem? W jaki sposób konflikty polityczne kształtują rzeczywistość? Jaką rolę w kreowaniu świat pełnią elity intelektualne? Jak na przestrzeni ostatnich stu lat byt kształtował świadomość?  Kiedy i dlaczego ta świadomość wyparła „widzieć” dla  wartości „mieć”?
Pytania i odpowiedzi na powyższe kwestie usłyszeli zebrani w czeladzkim centrum członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji. Prowadzący wykład profesor Jan Hartman skupił się na genezie konfliktów społecznych, szukając ich źródeł w rozwoju cywilizacji, kryzysie wartości oraz zmianach demograficznych. Niebagatelna rola przypada także  ogólnoświatowemu kryzysowi demokracji, który poniekąd przypomina wykres funkcji sinus- naprzemiennemu dzieleniu władzy ludu z latami dominacji elit, szczególnie tych intelektualnych. A co za tym idzie, obecnemu w naszym kraju deficytowi silnej opozycji i swoistemu fenomenowi ruchu społecznego, jakim stał się KOD.
I jak brzmi odpowiedź na pytanie – co dalej?
Serdecznie dziękujemy Profesorowi Janowi Hartmanowi za otwartą lekcję obiektywnego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, choć ostrość spojrzenia może powodować łzawienie.