Protesty w Kujawsko Pomorskim w obronie sądów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17539
post-template-default,single,single-post,postid-17539,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Protesty w Kujawsko Pomorskim w obronie sądów

Przedstawiamy relacje z protestów z pierwszych dni lipca w miastach Regionu Kujawsko pomorskiego.
Z Bydgoszczy, Chełmna, Grudziądza, Świecia, Torunia, Włocławka.

Bydgoszcz 5.07

Małgorzata Maniszewska 5.07

Trzecie bydgoskie spotkanie w obronie Sądu Najwyższego, miało nieco inny przebieg niż dwa poprzednie. Owszem, pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego były wystąpienia związane z tym co nas ostatnio najbardziej martwi – z likwidacją trójpodziału władz, ze świadomością, że gdy rząd zdobędzie pełną kontrolę nad Sądem Najwyższym, przestaniemy żyć w państwie prawa. Powracały więc w wystąpieniach kwestie związane z prawem i praworządnością, ale chętnych do zabrania głosu było tym razem więcej.
Ktoś zwrócił uwagę na to jak ważne są media społecznościowe w przekazywaniu wiedzy o przyczynach obywatelskiego sprzeciwu. Każde udostępnienie w Internecie jest przecież szansą, że trafimy z naszym protestem do kolejnych osób. Inny uczestnik zgromadzenia apelował o działanie, by jak najmniej było osób obojętnych wobec zła, które się dokonuje. Zacytował pastora Martina Niemöllera: „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było”…Przedstawiciel świata akademickiego przypomniał, że nocą z wtorku na środę przegłosowano w sejmie tzw. ustawę 2.0, autorstwa Jarosława Gowina. Jeśli przyjmie ją senat i podpisze prezydent, uczelnie w Polsce utracą dużą część swojej autonomii i staną się znacznie mniej demokratyczne. Stracą też na niej uczelnie regionalne, które utracą środki na badania i możliwość nadawania stopnia doktora.
Jak zazwyczaj słuchaliśmy się nawzajem z uwagą; mieliśmy ze sobą plakaty, znaczki i transparenty; skandowaliśmy hasła „konstytucja”, „wolność, równość, demokracja”, „wolne sądy” i inne. I choć to co się w kraju dzieje nie napawa optymizmem – jedno było na bydgoskiej demonstracji 5 lipca optymistyczne i nowe – tym razem więcej było pośród nas młodych ludzi, którzy chcieli bardziej niż zazwyczaj zaangażować się w przebieg manifestacji. Dzięki temu nie zakończyliśmy jej w tym samym miejscu. Z pieśnią na ustach, nie byle jaką, bo„Odą do radości”, przespacerowaliśmy spod pomnika Kazimierza Wielkiego, poprzez Stary Rynek, ulicę Mostową do Gdańskiej. Tam, pod siedzibę biura PiS, po odśpiewaniu hymnu, zakończyliśmy zgromadzenie w obronie sądów, obiecując sobie, że gdy będzie taka potrzeba – pojawimy się na wezwanie w umówionym miejscu.


Tekst Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptula
 

Grudziądz

W Grudziądzu stanęliśmy do apelu w poniedziałkowy wieczór 02/07/18 – „Wolne Sądy,Wolne Wybory,Wolna Polska”-3xW.Zwróciliśmy się z propozycją do Radnych obecnych na wydarzeniu : w każdej szkole w Grudziadzu powinna być umieszczona na widocznym miejscu Preambuła Konstytucji RP.

Inf podała Helena Kopycińska 02.07.2018
 
Włocławek
Elżbieta Wesołowska 3.07.2018

WŁOCŁAWIANIE BRONIĄ SĄDU NAJWYŻSZEGO
Jak w setce innych miast i miasteczek , tak i we Włocławku , mieszkańcy wyszli 3 lipca na ulicę w obronie Sądu Najwyższego. Włocławianie zebrali się pod siedzibą Sądu Rejonowego, by zaprotestować przeciw jawnemu złamaniu Ustawy Zasadniczej przez rządzących, a przede wszystkim przez Prezydenta RP, który przecież przysięgał na Konstytucję i miał Jej strzec…Zagwarantowana Konstytucją kadencja I Prezesa SN została przerwana .Ważą się losy naszego kraju, ważą się nasze losy a więc nie możemy pozostać bierni. Byliśmy w minionym roku, będziemy i teraz – w obronie Sądu Najwyższego, w obronie niezawisłości sądów powszechnych, w obronie władzy sądowniczej jako elementu trójpodziału władzy – w obronie demokracji.
GL KOD Włocławek była pod Sądem Rejonowym we Włocławku dziś, będzie jutro i w następne dni – nie poddamy sądów!

Elżbieta Wesołowska
 

Bydgoszcz

Małgorzata Maniszewska 3.07.2018

BRONIMY SĄDU NAJWYŻSZEGO POD SĄDEM W BYDGOSZCZY
Trzeciego lipca pod bydgoskim sądem zebrało się kilkuset obywateli świadomych tego, że polski ustrój to liberalna demokracja konstytucyjna, opierająca się na zasadzie rządów prawa, podziału władz i niezależności władzy sądowniczej, a Sąd Najwyższy zapewnia jednolitość orzecznictwa sądów, co ma kluczowe znaczenie dla podziału i równowagi władz. Sędziowie są niezależni od władzy politycznej, tak więc apolityczność Sądu Najwyższego jest kluczowa dla demokracji. Pojawili się na demonstracji ludzie z bannerami, transparentami, napisami – dowcipnymi, albo śmiertelnie poważnymi. Przypominającymi o tym, że jesteśmy obywatelami i nie mamy zamiaru się poddać w walce o praworządność. Przyszli obywatele z egzemplarzami Konstytucji i plakatami z napisem „Konstytucja”. Przybyli ci, którzy mają nadzieję, że uda nam się skłonić rządzących do kroku w tył i respektowania prawa. Zjawili się – liczniej niż do tej pory – młodzi ludzie. Były krótkie przemowy i skandowanie haseł.
Przemówili Jan Karol Słowiński i Ryszard Siuda z KOD-u.Głos zabrał mecenas Michał Bukowiński, który przypomniał jak ważna jest rola Sądu Najwyższego w polskiej demokracji i praworządności. Radosław Sikorskizwrócił uwagę na to, że choć Unia Europejska ma kłopoty związanez kryzysami – uchodźczym i finansowym – żywo interesuje się tym co dzieje się w Polsce, a my przecież dobrowolnie staliśmy się jej częścią, podpisując odpowiednie traktaty.
Dwaj przedstawiciele młodego pokolenia zwrócili się do swoich rówieśników i do przedstawicieli starszego pokolenia – przypominając, że „nic o nas bez nas”. Agata Szczygielska-Jakubowska zBydgoskiegoForum Obywatelskiego odczytała fragment listu prof. Marcina Matczaka dotyczący sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, opublikowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Na koniec umówiliśmy się nazajutrz o tej samej porze i w tym samym miejscu.

Tekst Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptuła
 

Toruń

Tekst Ryszard Musielak zdjęcia Jacek Kraśnicki 03.07.2018
Bronimy Konstytucji, bronimy Sądu Najwyższego, bronimy wolnych sądów!
Zebrało się nas pod Sądem Rejonowym w Toruniu ok 450 osób. Dużo to czy mało? Biorąc pod uwagę ważność sprawy nie za wielu, ale porównując z demonstracjami z ostatniego roku, sporo. Ale najważniejsze, że udowodniliśmy po raz kolejny, że w Polsce zgody na niszczenie państwa prawa nie ma i nigdy nie będzie.
Manifestację rozpoczął wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Komitetu Obrony Demokracji Roman Piotrowski wyjaśniając cel zgromadzenia. Odczytane zostało stanowisko Sądu Najwyższego, uchwałę Walnego Krajowego Zjazdu Komitetu Obrony Demokracji w obronie Sądu Najwyższego przedstawiła Przewodnicząca Aleksandra Solecka. Wystąpienie przewodniczącej Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf na zakończeniu roku akademickiego na Wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego odczytał Przewodniczący Rady Regionu Makary Wiskirski. Mecenas Jacek Krężelewski przedstawił prawną stronę sytuacji w Polsce wobec próby niszczenia trójpodziału władzy przez PiS. Następnie Wiceprzewodnicząca  Zarządu Grupy Toruń Andżela Cywińska  odczytała 10 punktów ukazujących łamanie Konstytucji przez obecną władzę. Wystąpienia przeplatane były wolnościowymi piosenkami oraz okrzykami uczestników protestujących przeciw łamaniu prawa w Polsce  Na zakończenie prowadzący podziękował dyskretnie i kulturalnie ochraniającym nas policjantom i strażnikom miejskim. Demonstrację zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu.
I jeszcze moja osobista refleksja. Demonstrację zakłóciły dwie panie spoza KODu. Jedna w pełnym okrzyków i niejasnych wezwań wystąpieniu  negatywnie oceniła jedna z odtwarzanych piosenek oraz fakt, że zamiast łamać prawo, zgodnie z planem demonstracji zajęliśmy miejsca na chodniku, by nie utrudniać życia kierowcom, Druga sprzeciwiła się podziękowaniu policji, bo miała inne zdanie w tej sprawie. Uleganie prowokacjom PiS, który w chwili, gdy toczy się walka o los Polski, stara się społeczeństwo podzielić wrzucaniem tematu zastępczego  aborcji czy antagonizowanie policji ze społeczeństwem jest po prostu polityczną głupotą.
Drodzy organizatorzy protestów! Nie można dopuszczać do mikrofonu każdego kto się zgłosi – prowokatorów z nadania władzy lub – jak to miało, jak sądzę, miejsce dziś – z braku wiedzy politycznej. Każdy może sobie zorganizować demonstrację w sprawie aborcji (nawet w najmniej do tego odpowiedniej chwili) albo dać wyraz swej frustracji i wrogości wobec policji, ale na własną odpowiedzialność a nie na demonstracji Komitetu Obrony Demokracji .                                                                                       Ryszard Musielak
Link do zdjęć Jacka Kraśnickiego:
https://photos.app.goo.gl/99JDss3sqwaAS9W48

Chełmno


3.07 pod Sądem Okręgowym w Chełmnie zebrało się około 40 osób, obywateli Chelmna wspartych KODerami z Grudziądza i dali wyraz swojego sprzeciwu przeciw zawłaszczaniu Sądu Najwyższego przez rządzącą partię. Protestujemy nie tylko w Warszawie, lecz w całej Polsce!
Inf. podala Helena Kopycińska
Świecie
Ryszard Musielak 4.07.2018

4.07.2018 w kolejnym mieście naszego Regionu, w Świeciu obywatele upomnieli się o przestrzeganie Konstytucji i trojpodzialu władzy.
Ponad 50 osob – w tym 10 osobowa delegacja Grupy Powiat Toruński Komitetu Obrony Demokracji spotkalo się pod Sądem Rejonowym w Świeciu by dać wyraz swemu oburzeniu z powodu zawłaszczania sądów przez PiS. Demonstracja była no logo ale oczywiście przeważali KODerzy. Prowadzila Zuza Lewicka, wystąpili burmistrz Świecia, miejscowy prawnik, Przewodniczący Rady Regionu Makary Wiskirski. Poruszającym momentem było odczytanie mądrego wiersza mówiącego o polskim grzechu glównym – zaniechaniu. Ale uczestnicy wiecu tego grzechu nie popelnili. Wprost przeciwnie. Widać było energię, determinację i chęć dzialania. Brawo Świecie!


Grupa z Powiatu toruńskiego w niemal pełnym składzie (bez fotografa)
Sprawozdanie i zdjęcia R.Musielak
 

Grudziądz

Dziś 4.07.w Grudziądzu o godz.20:00 spontanicznie – z poczucia obowiazku i przyzwoitosci byliśmy pod sądem.Trwamy!

Inf. Halena Kopycińska 4.07.2018
 

Włocławek 4.07

Elżbieta Wesolowska 04 lipca 2018

04 lipca 2018 – Włocławianie nie odpuszczają.
Ponownie spotkaliśmy się pod Sądem Rejonowym we Włocławku. Kilkadziesiąt osób – to przecież niewiele w takim mieście jak Włocławek…Ale pomnóżmy to przez setki miast i miasteczek oraz przez kilkadziesiąt akcji na przestrzeni roku a okaże się, że nasz protest i opór ma sens.” Światełko dla Sądów” , „Łańcuch Światła”, „Wolne Sądy”, „Europo – nie odpuszczaj”. Te wszystkie akcje, trwające już od roku, dotyczą tylko jednej kwestii – obrony wolności i niezawisłości sądów w Polsce. Jesteśmy słyszalni i widzialni w Europie i na świecie. Zdarliśmy z nich maski, teraz nie mogą już po cichu burzyć demokracji – teraz muszą to robić w świetle jupiterów. A my walczymy dalej.
Ponownie spotkaliśmy się pod Sądem Rejonowym we Włocławku. Kilkadziesiąt osób – to przecież niewiele w takim mieście jak Włocławek…Ale pomnóżmy to przez setki miast i miasteczek oraz przez kilkadziesiąt akcji na przestrzeni roku a okaże się, że nasz protest i opór ma sens.” Światełko dla Sądów” , „Łańcuch Światła”, „Wolne Sądy”, „Europo – nie odpuszczaj”. Te wszystkie akcje, trwające już od roku, dotyczą tylko jednej kwestii – obrony wolności i niezawisłości sądów w Polsce. Jesteśmy słyszalni i widzialni w Europie i na świecie. Zdarliśmy z nich maski, teraz nie mogą już po cichu burzyć demokracji – teraz muszą to robić w świetle jupiterów. A my walczymy dalej.


Tekst i zdjęcia Elżbieta Wesołowska

Bydgoszcz


KRÓL SIĘ CHYBA UCIESZYŁ
Zgodnie z obietnicą, którą złożyliśmy sobie we wtorek 3 lipca, również w środę 4 lipca spotkaliśmy się niedaleko sądu. Tym razem jednak nie bezpośrednio pod jego gmachem, gdzie pełniła dyżur niewielka grupa z transparentami „Europejskie sądy to nasze sądy”, czy „Walczymy w Europie o Sąd Najwyższy”. Większość z nas zebrała się w wygodniejszym i bezpieczniejszym dla przechodniów i pojazdów miejscu, czyli pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Stamtąd sąd widać, miejsca dla manifestujących więcej, a i akustyka lepsza.
Król zaś, uwieczniony na pomniku, nie tylko wystawił dokument lokacyjny dla Bydgoszczy, ale podjął w kraju reformę systemu skarbowego i administracji, wprowadził urzędy centralne, skodyfikował prawo ziemskie, a także zreorganizował sądownictwo, powołując w 1356 roku Sąd Wyższy Prawa Niemieckiego na zamku krakowskim, potem sandomierskim, w Poznaniu i innych miastach królestwa. Spoglądał więc z pomnika ze zrozumieniem na to co się działo przy ulicy Pod Blankami, bo wszystko dotyczyło właśnie prawa, polskiej Konstytucji.
Zawiłości wtorkowych decyzji dotyczących Sądu Najwyższego, w tym pochodzących z Kancelarii Prezydenta wyjaśnił mecenas Michał Bukowiński. Po wysłuchaniu jego wywodów nikt już chyba nie miał wątpliwości, że I Prezes Sądu Najwyższego nie przeszła w stan spoczynku i kieruje nim w dalszym ciągu, bo nawet wg Prezydenta sędzia Józef Iwulski działa na podstawie art. 14 ustawy o Sądzie Najwyższym, co oznacza, że prof. Małgorzata Gersdorf w dalszym ciągu pełni swój urząd, a sędzia Iwulski nie jest jej następcą, zaś tylko podczas jej nieobecności będzie ją zastępował.
Kolejne wystąpienia, również przedstawicieli Nowoczesnej, Partii Zielonych, Platformy Obywatelskiej a także przedstawicieli KOD, Obywateli Rzeczpospolitej i innych pozarządowych organizacji dotyczyły już naszej patriotycznej, bo stojącej na straży Konstytucji postawy. Przecież PiS-owska czystka w Sądzie Najwyższym łamie konstytucyjną zasadę nieusuwalności sędziów. Musimy się temu przeciwstawiać. Mimo że kolejne posunięcia większości parlamentarnej konsekwentnie łamią zasadę trójpodziału władz, demontują państwo, nasze protesty mają znaczenie, bo to one pokazują światu łamanie praworządności w Polsce. Donoszą o tym najpoważniejsze dzienniki brytyjskie, francuskie, niemieckie, amerykańskie i inne. Dzięki temu parlamentarzyści PE czują się upoważnieni do przesłuchiwania premiera Morawieckiego, co wczoraj miało miejsce w Brukseli. Daje to również szansę na rychłą decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE.
Dlatego spotkamy się jutro o tej samej porze w obronie niezawisłości Sądu Najwyższego.


Tekst Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptuła
Jacek Kraśnicki 4.07

#EuropoNieOdpuszczaj – dalszy ciąg protestu pod toruńskim Sądem Okręgowym.
Podobnie jak wczoraj i jak już kilka razy w ciągu ostatnich tygodni, zebrało się dziś – 4 lipca – pod sądem w Toruniu  kilkaset torunianek i torunian, by kontynuować prostat przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym. Dziś był z nami poseł Tomasz Lenz.
Jesteśmy zdeterminowali i niech władza nie liczy, że odpóścimy. Póki nie wróci do Polski praworządność , państwo prawa, trójpodział władzy będziemy na ulicach wielu miast Polski bronić prawa i demokracji.

Fotorelacja Jacka Kraśnickiego:

Źródło: KOD Kujawsko-Pomorski