Protest przeciwko wyganianiu posłów ze szkół - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14222
post-template-default,single,single-post,postid-14222,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Protest przeciwko wyganianiu posłów ze szkół

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji wyraża swoje najgłębsze oburzenie działaniem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, który próbuje wstrzymać zapraszanie na lekcje Wiedzy o Społeczeństwie parlamentarzystów Rzeczpospolitej Polskiej.

Inicjatywa zapraszania posłów na lekcje WOS pod hasłem „WOS z Posłem” powstała w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej autorem jest ostrowiecki licealista Patryk Stępień, lider działającego w tym mieście Zespołu Pomocy Koleżeńskiej. Do tej pory udało się zorganizować dwie takie lekcje. Tymczasem na stronie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty ukazało się kuriozalne oświadczenie, rozesłane również do wszystkich świętokrzyskich szkół. Czytamy w nim m.in.: „Przekazywanie uczniom wiedzy na temat zasad funkcjonowania życia politycznego powinno się odbywać […] w sposób niefaworyzujący żadnego ugrupowania ani opcji politycznej”.
Jest to niegodna urzędu Kuratora insynuacja. Organizatorzy od początku podkreślali, że zamierzają na takie lekcje zapraszać posłów wszystkich partii, w tym obecnie sprawującej władzę. Jeden z posłów PiS zgodził się na taką lekcję, drugi umówił na spotkanie w sprawie omówienia szczegółów.
Kurator Mądzik brnie dalej w swoich manipulacjach. W wywiadzie dla radia RMF Maxxx powiedział: „Lekcje w szkole może prowadzić tylko nauczyciel. Poseł przychodząc z zewnątrz, nie ma uprawnień pedagogicznych. Absolutnie na lekcjach nie może być żadnych osób z zewnątrz”. Tymczasem od zawsze do szkół zapraszane były na lekcje z różnych przedmiotów osoby wspierające nauczyciela przykładem, np. artyści na lekcje plastyki czy języka polskiego, świadkowie zdarzeń historycznych na lekcje historii itd.
Region Świętokrzyski KOD nie widzi nic złego w zapraszaniu na lekcje o parlamentaryzmie — parlamentarzystów. Wręcz przeciwnie, próby ograniczania takiej możliwości są szkodliwe dla jakości edukacji obywatelskiej.
Region Świętokrzyski KOD w pełni popiera inicjatywę „WOS z Posłem” i zachęca organizatorów do jej kontynuowania i nieulegania niezrozumiałym i szkodliwym naciskom kuratora oświaty. Apelujemy również do samorządów, aby broniły dyrekcje szkół przed nieuprawnioną ingerencją kuratora oświaty w proces wychowawczy i edukacyjny.
/zn/
Źródło: KOD Świętokrzyskie