Protest przeciwko czystkom w NTO - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23987
post-template-default,single,single-post,postid-23987,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Protest przeciwko czystkom w NTO

Działacze i sympatycy opolskiego KOD wzięli udział w spontanicznej pikiecie w obronie zwolnionego redaktora naczelnego „Nowej Trybuny Opolskiej”, gazety przejętej przez państwowy Orlen.

W środę 14 lipca 2021 przed redakcją „Nowej Trybuny Opolskiej NTO” odbył się spontaniczny protest w obronie odwołanego właśnie przez nowego właściciela, Spółkę Orlen, redaktora naczelnego NTO Krzysztofa Zyzika. Zgromadzeni demonstrowali też w obronie wszystkich niezależnych dziennikarzy, wolnych mediów i wolności słowa.
Do protestujących wyszedł nowy redaktor naczelny „NTO”. Pytany o powody odwołania redaktora Zyzika stwierdził, że zdecydowały o tym „względy czysto finansowe prywatnej spółki”, a redaktor Zyzik odchodzi za porozumieniem stron. Wyjaśnił, że został nowym naczelnym w wyniku konkursu, w którym wzięło udział kilkanaście osób, ale zasady konkursu nie są jawne, bo to sprawa prywatnej spółki.
– Orlen jest prywatną firmą? Myśleliśmy, że to jednak spółka państwowa, a więc obracająca naszymi, podatników, pieniędzmi.
Będziemy nalegać, w ramach jawności życia publicznego oraz prawa do dostępu do informacji publicznej, aby zasady tego konkursu zostały jak najszybciej ujawnione — komentuje tę sytuację Małgorzata Besz-Janica, uczestniczka protestu, szefowa opolskiego Komitetu Obrony Demokracji.
Zgromadzeni sceptycznie przyjęli zapewnienia, że NTO dalej będzie niezależna i otwarta.
– Mocno trzymam kciuki za fantastycznych dziennikarzy NTO, którzy pozostali w zespole. Wierzę, że zrobią wszystko, żeby zachować niezależność. Lekko nie będzie — dodaje Besz-Janicka.