Podsumowanie OKW w Rudzie Śląskiej - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27942
post-template-default,single,single-post,postid-27942,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Podsumowanie OKW w Rudzie Śląskiej

Obywatelska Kontrola Wyborów sprawdziła się podczas I tury uzupełniających wyborów prezydenta Rudy Śląskiej w niedzielę 11.09.2022 r.

Projekt OKW koordynowany jest przez Komitet Obrony Demokracji wraz z prodemokratycznymi partiami i organizacjami społecznymi.
W kontroli w Rudzie Śląskiej brało udział 63 obserwatorów (na 79 Komisji). W większości byli to ochotnicy OKW, mniejszość to osoby skierowane przez partie polityczne. Zebrane przez OKW wyniki pokryły się niemal w 100 procentach z oficjalnymi danymi Państwowej Komisji Wyborczej.

Obserwatorzy OKW nie zgłosili ani jednego poważnego naruszenia przepisów wyborczych, które mogłoby wskazywać na próbę celowego sfałszowania wyników wyborów. Odnotowali natomiast szereg drobniejszych nieprawidłowości, m.in. próby głosowania „rodzinnego” (więcej niż jedna osoba za kotarą), nieinformowanie wyborców o konieczności zaginania karty do głosowania przed wrzuceniem do urny. Dobrze sprawdził się opracowany przez Komitet Obrony Demokracji system informatyczny raportowania i zliczania głosów.

Więcej o OKW:
https://okw.info.pl/

Relacja „Gazety Wyborczej”