Oświadczenie w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym
W dniu 28 marca 2020 r., o godz. 6.19 Sejm przyjął na 42 dni przed wyborami ustawę zmieniającą Kodeks wyborczy, wprowadzając możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób, które ukończyły 60 lat, jak również dla wyborców, którzy będą odbywać kwarantannę najpóźniej pięć dni przed wyborami. Przyjmując tę ustawę, wielokrotnie złamano Konstytucję i Regulamin Sejmu. Wspomniana ustawa, będąca wyrazem obsesyjnego dążenia do przeprowadzenia ze względów czysto politycznych wyborów prezydenckich w warunkach zagrożenia zdrowia i życia obywateli, zasługuje na bezwarunkowe potępienie zarówno pod względem prawnym, jak i etycznym. Słowa te kierujemy pod adresem strony rządowej mającej decydujący wpływ na przebieg wypadków.
Z niepokojem odnosimy się jednak także do postawy części opozycji, która podczas głosowania uległa szantażowi popierając skandaliczne zmiany w prawie wyborczym. Apelujemy zarazem do wszystkich stronnictw opozycyjnych o ścisłe współdziałanie w przyszłości podczas prac parlamentu dla ograniczenia bezprawia czynionego przez stronę rządową. W obliczu narastającego zagrożenia dla demokratycznych fundamentów naszego państwa wzywamy do zaniechania wyniszczających sporów w łonie opozycji.
Apelujemy do Senatu RP o wykorzystanie wszelkich wynikających z Konstytucji i Regulaminu Izby możliwości niedopuszczenia do wejścia w życie uchwalonych zmian prawa wyborczego.
Odczytując nocne procedowanie tej skandalicznej ustawy jako dowód determinacji strony rządowej w dążeniu do przeprowadzenia wyborów za wszelką cenę 10 maja 2020 r., ponawiamy nasz apel wystosowany w dniu 26 marca 2020 r. wspólnie z kilkudziesięcioma innymi organizacjami pozarządowymi o niezwłoczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji, 29.03.2020 r.